Co z cenami srebrnych wyrobów i jak mają się do jakości produktu?

Co z cenami srebrnych wyrobów i jak mają się do jakości produktu?

Srebro jest znacznie tańsze od swoich zamienników w postaci metali szlachetnych. Na rynku jubilerskim znajdziemy stopy palladu, złota, platyny, diamentu. Jednak to biżuteria srebrna zawsze znajduje się na liście tańszych wyrobów. Wynika to przede wszystkim z faktu dotyczącego tego, że wydobycie srebra jest o wiele bardziej efektywne i prostsze od wydobycia innych metali szlachetnych. Srebro na całym świecie wydobywane jest w ogromnych ilościach, dzięki czemu możemy cieszyć się jego niezwykle przystępną dostępnością, która wpływa na umiarkowaną płacę za ten metal.

Warto mieć jednak na uwadze, że niezależnie od wartości rynkowej jest to jeden z piękniejszych metali, który jest chętnie wykorzystywany przez ludzkość od tysięcy lat. Jest to jeden z wyjątkowych metali o pięknym kolorze i połysku. Ponieważ srebro stanowi tylko niewielki ułamek wyrobów ze złota lub platyny, każdy miłośnik ozdób, biżuterii lub innych błyszczących dodatków będzie mógł pozwolić sobie na zainwestowanie w srebrną biżuterię.

Dlaczego srebro po czasie matowieje?

Warto rozważyć wszelkie aspekty związane z tym metalem, które dotyczą nie tylko ceny. Jeżeli należałeś kiedykolwiek do grona osób, które były w posiadaniu srebrnych dodatków lub bezpośrednio biżuterii, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że z czasem srebrne elementy tracą swój blask i stają się wyblakłe lub nawet czernieją. Jak wspomina wielu jubilerów, srebro próby 925 nie ściera się tak łatwo. Jest bardzo odporne na matowienie, dzięki czemu może zachować swój kolor przez wiele długich lat.

Warto mieć na uwadze fakt dotyczący tego, że srebrna biżuteria jest narażona na działanie powietrza. Z czasem może dojść do procesów utleniania, które będą wiązały się z matowieniem srebrnych powierzchni. Powodem takiego efektu jest to, że inne metalu, które zostaną zmieszane ze srebrem, wchodzą w reakcję z cząsteczkami tlenu. Najczęściej kłopot dotyczy miedzi, która jest niezwykle popularnym dodatkiem w stopach przeznaczonych do produkcji srebrnej biżuterii. Podczas reakcji dochodzi do mieszania się cząsteczek tlenu i siarki, które znajdują się w powietrzu z metalami, które wypełniają stop biżuterii. Powoduje to wywołane chemiczną reakcją przebarwienia. Pamiętaj, że jeżeli twoje srebro jest narażone na kontakt z chemikaliami typu makijaży, perfumy, płynu, sprayu i innych detergentów, które możemy znaleźć w domu, bardzo możliwe jest, że do przebarwień lub bardziej doraźnych zniszczeń srebrnej powierzchni dojdzie jeszcze szybciej.

Jak uchronić naszą srebrną biżuterię przed matowieniem?

Prawda jest taka, że nasza srebrna biżuteria będzie niszczyć po pewnym czasie. Niezależnie od jej miejsca zakupu, od jej ceny, próby i wysiłku, który włożył w produkcję jubiler lub inny rzemieślnik. Kiedyś nadejdzie taki czas, który wymusi matowienie na należących do nas srebrnych elementach wystroju wnętrz lub ozdobach naszego wizerunku. Nie można temu całkowicie zapobiec, jednak są sposoby na to, aby częściowo uchronić się przed efektami i spowolnić proces samego matowienia. W przypadku srebra ma to ogromne znaczenie, ponieważ odpowiednio przechowywane i zakonserwowane może utrzymać się w dobrej kondycji przez kilkadziesiąt lat bez konieczności gruntownej odnowy.

Przechowywanie

Jednym z najczęściej stosowanych środków na przechowywanie srebrnej biżuterii, aby nie była wystawiona na niepotrzebne działanie pierwiastków znajdujących się w powietrzu, są szczelne izolujące zamknięcia. Dobrym pomysłem jest dodanie do pudełek lub toreb, w których zamykamy nasze srebrne kosztowności pasków, które dodatkowo uszczelniają całość. W ten sposób jeszcze bardziej zminimalizujemy ilość powietrza, którą przepuści zamknięcie. Tym sposobem znacznie spowolniony wszelkie procesy związane z matowieniem stopu srebra. Jeżeli chcesz dodatkowo zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w obszarach, które wykorzystujesz do przechowywania srebra, możesz trzymać odrobinę zwykłej kredy w pobliżu. Świetnie radzi sobie z gromadzeniem wilgoci znajdującej się w powietrzu.

Narażenie na substancje chemiczne

Po tym, gdy zakończysz noszenie swojej srebrnej biżuterii i postanowisz odłożyć ją do miejsca, w którym przechowujesz kosztowności, upewnij się, że wyczyściłeś dokładnie całość przed schowaniem. Olejki do ciała, perfumy i inne kosmetyki, których używamy na co dzień, mogą gromadzić się na powierzchni srebra i prowadzić do jego rychłych uszkodzeń. Głównym efektem będzie znaczne przyspieszeniu procesu matowienia srebrnej biżuterii.

Dobrym pomysłem jest usuwanie srebrnej biżuterii przed kontaktem z wodą, na przykład podczas kąpieli lub pływania. Pamiętaj o tym, aby srebrne elementy i dodatki zawsze trzymać z dala od wszelkich detergentów i chemikaliów. Nigdy nie uczęszczają na basen, mając na sobie srebrne pierścionki lub łańcuszki, ponieważ chemikalia, które dodawane są do wody w celu jej oczyszczania, szybko wyniszczą srebrną powierzchnię. W przypadku dam, które korzystają z makijażu, warto unikać kontaktu srebra z elementami kosmetyczki. Wszelkie lotiony, barwniki i kremy mogą negatywnie wpłynąć na srebro. Dlatego też najlepiej ubrać je dopiero po pomalowaniu się.