Fizjoterapia Szczecin: Istnieje wiele oczywistych przypadków, kiedy nie ulega wątpliwości konieczność przeprowadzenia fizjoterapii. Nierzadko, jednakże osoby odczuwające dolegliwości dosyć długo nie zdają sobie sprawy, iż w ich sytuacji wskazana będzie pomoc fizjoterapeuty. Nie można, jednakże zlekceważyć tego typu sygnałów i warto możliwe jak najszybciej zareagować. Dzięki temu możliwe będzie unikanie poważniejszych efektów postępujących wciąż zmian.
Czym jest fizjoterapia?
Fizjoterapia opiera się na zastosowaniu w leczniczych celach ruchu, jak i innego rodzaju fizycznych czynników, z jakimi można się spotkać w naturze. Złożona jest z dwóch najważniejszych działów: kinezyterapii, gdzie podstawowy czynnik to ruch, jak i fizykoterapii, która wykorzystuje w terapii inne, aniżeli ruch fizyczne czynniki – a zatem fizykalne zabiegi.
Fizjoterapia obejmuje wszelkie zagadnienia powiązane z leczeniem za pomocą ruchu, zabiegami o charakterze fizykoterapeutycznym, jak i stanowi najważniejszą ze składowych leczniczej rehabilitacji.
Cel fizjoterapii, to poprawienie sprawności ruchowej, jak i siły naszego organizmu, złagodzenie dolegliwości bólowych czy też przywrócenie fizycznej sprawności. Pozwala to na wznawianie czynności codziennych, w tym opieki osobistej, rekreacyjnych zajęć, szkoły oraz pracy.
Kiedy konieczna będzie fizjoterapia?
Do fizjoterapeuty warto się będzie zgłosić na pewno po doznaniu urazu, nawet pozornie niegroźnego, którego skutków nie odczuwa się w dokuczliwy sposób. Zwykle dzieje się tak w wypadku wystąpienia dosyć powszechnych bólowych dolegliwości, jak chociażby bóle stawów czy ból kręgosłupa. Niedoleczenie nadwyrężonego wcześniej miejsca, może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje w przyszłości, a czasami nawet kilka zabiegów leczniczego masażu, czy też kinezyterapeutycznych sesji, może zapobiegać pogłębieniu się urazów. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości czy fizjoterapia będzie wskazana, możemy zawsze podjąć się konsultacji z ortopedą, lekarzem rodzinnym, czy też po prostu z samym fizjoterapeutą.
W wypadku, kiedy istnieje konieczność poddania się fizjoterapii, specjalista zajmie się dobraniem odpowiedniego rodzaju zabiegu, dostosuje długość jego trwania, jak i intensywność. Fizjoterapia przeprowadzana w ramach rehabilitacji, może mieć miejsce w trybie stacjonarnym albo ambulatoryjnym. Właściwe dobranie typu, jak i trybu prowadzenia fizjoterapii, ustala lekarz. Istotne będzie prowadzenie monitoringu postępów, jak i skuteczności zabiegów podczas trwania rehabilitacji, tak aby istniała opcja ewentualnej korekty terapii podczas jej trwania.
Zabiegi o charakterze fizjoterapeutycznym wykonuje się także w ramach rehabilitacji po operacjach, udarze mózgu, zawale serca, po dłuższym unieruchomieniu, jak i w przypadku schorzeń zwyrodnieniowych. Obszerny wachlarz fizjoterapeutycznych zabiegów umożliwia właściwe dobieranie typu terapii do wybranego przypadku. Fizjoterapia stanowi również nieodłączną część rehabilitacji niepełnosprawnych osób.
Fizjoterapia na pewno potrafi wspierać odzyskiwanie pełni ruchowej aktywności, jak i przyspiesza powracanie do zdrowia. Skorzystanie z fizjoterapeutycznych zabiegów raz na pewien czas, będzie niezwykle wskazane w ramach prewencji przed nawrotami schorzenia czy też odnawianiem się urazu. Ma także to zapobiegać pojawianiu się chorobowych zmian. Tyczy się to między innymi osób, które pracują w siedzącej pozycji, która znacząco dociąża kręgosłup, jak również uprawiających intensywnie sporty.
Rehabilitacja a fizjoterapia
W ogólnej terminologii, fizjoterapia postrzegana jest jako synonim rehabilitacji. Niemniej jednak, w rzeczywistości są to dwa zupełnie odmienne określenia. Fizjoterapia stanowi najważniejszą składową medycznej rehabilitacji, rehabilitacja będzie zaś oznaczała dosłownie przywracanie sprawności.
W szeroko rozumianej rehabilitacji, można wyróżnić niżej wymienione działy:
- rehabilitację społeczną – ma ona za zadanie integrować osoby niepełnosprawne w społeczeństwie. Obejmuje swoim zasięgiem, działania nakierowane na kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowywania się niepełnosprawnych osób w różnorodnych życiowych sytuacjach – w pracy, w rodzinie, grupie rówieśniczej. Jej zadanie stanowi także organizowanie procesu rehabilitacyjnego osób niepełnosprawnych, jak również złagodzenie społecznych barier – ekonomicznych, architektonicznych, czy też edukacyjnych,
- rehabilitacja zawodowa – jej zadaniem jest stworzenie warunków celem wykonywania przez niepełnosprawnych zawodowej pracy. Obejmuje ona swoim zasięgiem wiele działań ułatwiających niepełnosprawnym osobom podjęcie się zawodowej pracy. Pośród nich można wyróżnić ocenę psychofizycznych zdolności, zawodowe poradnictwo, wybranie optymalnego zatrudnienia, jak i zawodowe przekwalifikowanie,
- rehabilitację medyczną – będzie to postępowanie o charakterze leczniczym, które ma za zadanie przywracać osoby niepełnosprawne do zwykłego społecznego życia, albo stworzyć im warunki do zwykłego, codziennego bytowania z innymi.