Gabinet podologiczny Warszawa

Gabinet podologiczny Warszawa

Gabinet podologiczny Warszawa: podologia jako dziedzina medycyny i kosmetologii rozwija się w Polsce szczególnie intensywnie od kilkunastu lat. Jej zainteresowania to diagnostyka i pielęgnacja stóp z cukrzycą, problemami reumatoidalnymi lub niedokrwiennymi.

Ale podologia to także w dużej mierze profilaktyka i pielęgnacja stóp. Dobrze przygotowany do wykonywania zawodu podiatra lub podiatra zdiagnozuje każdą nieprawidłowość lub stan podologiczny, który wymaga specjalistycznej interwencji.

Jak może pomóc podiatra?

Podiatra może wyeliminować różnego rodzaju schorzenia stóp. Posiada bardzo szeroki zakres ruchu, zaczynając od naprawdę poważnego schorzenia, stopy cukrzycowej, terminem używanym do opisu powikłań, w tym niedostatecznego ukrwienia stopy, zmniejszonej wrażliwości na ból i wolniejszego gojenia się ran oraz wrzodów podudzi. Podologia radzi sobie również z bardziej powszechnymi schorzeniami, takimi jak wrastające paznokcie u nóg czy skutki grzybicy stóp.

Oprócz leczenia poważnych i trudnych dolegliwości podiatrzy wykonują masaże stóp, zmieniają opatrunki na stopy, dobierają najlepsze ortezy, a nawet wykonują klasyczny pedicure. Ważną częścią działalności podologicznej jest doradztwo w zakresie właściwej pielęgnacji i leczenia stóp w celu zapobiegania różnym schorzeniom stóp.

Tematy zajęć podologicznych to:

  • Opieka i diagnostyka kończyn dolnych
  • Podstawowe leczenie podologiczne
  • Pedicure terapeutyczny
  • Opieka nad szerokim gronem pacjentów z: cukrzycą, niewydolnością krążenia, reumatoidalnym zapaleniem stawów itp.
  • Usuwanie zmian hiperkeratotycznych, takie jak odciski, modzele, nagniotki
  • Dbanie o popękane pięty
  • Rekonstrukcja paznokcia po leczeniu lub urazie mechanicznym
  • Korekta wrastających paznokci
  • Rozwój osobisty dla programów pielęgnacji stóp
  • Materiały reliefowe, takie jak ortezy

Kiedy muszę zgłosić się do podiatry?

Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy interwencji podologa, warszawskie Biuro Podologiczne jest miejscem, do którego należy się udać. Oczywiście taki powinien być cel odwiedzania osób cierpiących na spierzchnięte i suche pięty, co jest częstą dolegliwością większości z nas. Jest to szczególnie widoczne latem, kiedy zmieniamy buty na lżejsze. Pęknięta i sucha pięta to nie tylko estetyczna cecha stopy. Skóra pokrywająca piętę jest grubsza niż reszta skóry, dzięki czemu jest bardziej podatna na rogowacenie i przesuszenie. W rezultacie pęka, co z kolei powoduje bolesność i dyskomfort podczas noszenia pełnego buta.

Sprawdź koniecznie:

Interwencja podologa staje się konieczna, gdy pojawiają się brodawki, żółto-zielone zmiany na skórze stóp spowodowane wnikaniem wirusa HPV do organizmu. Zmiany takie należy jak najszybciej skonsultować z podiatrą lub dermatologiem, ponieważ mogą one zainfekować pozostałą powierzchnię skóry pacjenta.

Być może najczęstszą dolegliwością, jaką pacjent widzi u podiatry, są nagniotki, czyli modzele na podeszwach stóp lub palców. Pojawiają się głównie z powodu noszenia nieodpowiednich butów, które są za małe, za duże, za wąskie lub za szerokie. Odciskanie bez reakcji za każdym razem, gdy zakładasz buty, może powodować ból, ale może również przekształcić się w trwałe i bolesne guzki na skórze. Podczas chodzenia, kiedy mamy odciski na stopach, nie możemy się powstrzymać od ich ustawienia tak, aby nacisk butów nie powodował bólu. Oznacza to, że nawet przez dłuższy czas podejmujemy kroki w nienaturalny sposób, który jest przeciwieństwem ludzkiej ergonomii. Wpływa na wiele funkcji naszego układu ruchu, a u osób z problemami z plecami, biodrami i stawami może nasilać objawy.

Chirurgia podologiczna Warszawa, czyli jak to jest spotkać się z podiatrą?

Pacjent odwiedzający po raz pierwszy warszawską klinikę podologiczną został poproszony o zebranie informacji na temat swojego stylu życia i kontuzji. Podiatra wykorzysta te informacje do postawienia właściwej diagnozy.

Gabinet podologiczny Warszawa
Gabinet podologiczny Warszawa

Następnym punktem wizyty jest zwykle podendoskopia. Po zdjęciu butów pacjent staje na specjalnej mobilnej macie, która za pomocą oprogramowania jest podłączona do komputera, do którego przesyła obrazy swoich stóp. Ten obraz przedstawia punkty rozłożenia ciężaru, w których ciężar jest umieszczony na każdej stopie i pokazuje środek ciężkości pozycji stojącej pacjenta.

Oprogramowanie urządzenia wyświetla następnie wzorzec chodu pacjenta, sposób ułożenia nóg, odległość między stopami podczas kroku. Na zakończenie tej części badania podolog wykonuje badanie manualne, podczas którego sprawdza ruchomość stawów pacjenta oraz położenie miednicy. Badanie miało na celu wykazanie m.in., że mogą wystąpić zaburzenia układu mięśniowego. W ramach diagnozy podiatra na tym etapie wizyty był w stanie ustalić, czy pacjent powinien nosić specjalne wkładki do weryfikacji swoich ruchów.

Podiatra to ekspert, który pomoże nam z codziennymi dolegliwościami przynoszącymi dyskomfort w naszym życiu. Odgrywa szczególną rolę w diagnozowaniu dzieci, których rozwijające się organizmy często wymagają drobnych korekt.