Wiązary dachowe drewniane co to jest?

Wiązary dachowe drewniane co to jest?

Jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy domu będzie projekt pokrycia dachowego. Dach nie tylko wpływa na wygląd zewnętrzny domu, ale również decyduje o tym, jak zamierzasz chronić swój dom przed czynnikami zewnętrznymi. Dwie z głównych metod budowania dachu to krokwie dachowe i wiązary drewniane. Te dwie opcje mają wiele zalet i wad, które różnią się od siebie, a które omówione są poniżej. Krokwie dachowe są starszą metodą, która jest wypróbowana i trwała. Nie inaczej jest z wiązarami dachowymi drewnianymi, których właścicieli cenią sobie ich wytrzymałość. Podczas dokonywania zmian w domu, upewnij się, że skonsultowałeś się z inżynierem strukturalnym, lub wykonawcami, aby upewnić się, że wszelkie zmiany, które są dokonywane są bezpieczne i legalne.

Krokiew a więźba dachowa

Krokiew dachowa to więźba, która jest używana w pokryciu dachowym. Jest to tradycyjna metoda używana do budowy więźby, a “krokiew” jest jednym z głównych elementów używanych. Płyta krokwiowa służy do wykonania połaci dachu, gdzie jest przybijana lub skręcana razem z kalenicą dachu i szczytem ścian zewnętrznych. Zazwyczaj są one łączone z belkami stropowymi, aby stworzyć to, co nazywamy poddaszem.  Ta forma budynku może być również nazywana szkieletem kijowym, który jest mierzony i cięty na miejscu pracy. Podczas gdy krokwie są tradycyjnie wykonane z tarcicy, ostatnio popularne są metalowe rodzaje. Krokwie nie są czymś, co zazwyczaj widać z wnętrza domu, chyba że są one specjalnie zaprojektowane. Z definicji więźba dachowa jest konstrukcją drewnianą, która jest prefabrykowana. Kratownica drewniana jest ułożona w formie trójkątnego pasa zapewniającego podparcie. Konstrukcje kratownicowe zawierają różne pasy, cięgna i belki, które tworzą ogólny system pokrycia dachowego. Metoda ta pomaga równomiernie rozłożyć obciążenie pokrycia dachowego w celu uzyskania lepszej wytrzymałości. Jest to nowszy rodzaj konstrukcji, który wymaga o wiele mniej pracy na miejscu i czasu poświęconego na wykonanie pokrycia dachowego. Wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-pomorskie/ są mniej kosztowne niż wybór krokwi ze względu na możliwość masowej produkcji, niestety są one o wiele mniej konfigurowalne z tego powodu. Stają się one coraz bardziej popularne i to właśnie one są obecnie głównie wykorzystywane w budynkach.

Różnica między krokwiami a kratownicami

Istnieje kilka kluczowych różnic pomiędzy krokwiami i kratownicami. Niektóre z tych kluczowych różnic mogą zadecydować o wyborze krokwi lub kratownicy. Kratownice są świetne dla dachu z wielu powodów. Kontrola jakości jest ogromna, ponieważ materiały są budowane w fabryce, w kontrolowanym środowisku, ich dokładność jest niezwykle wysoka. Dodatkowo, osoby pracujące nad nimi są wyspecjalizowane do pracy na wiązarach kratowych, więc na pewno wiedzą na co zwracać uwagę. Kontrola jakości jest również zachowana dzięki szybszej instalacji, która sprawia, że więźba dachowa nie musi być zbyt długo pozostawiona na działanie czynników atmosferycznych, zanim nie zostanie pokryta poszyciem. Materiały są nieco niższe w kosztach w porównaniu do systemu krokwi. wiązary-kratowe-OlsztynOprócz całej logistyki związanej z budową kratownic, są one w rzeczywistości mocniejsze niż tradycyjny system krokwiowy. Dzieje się tak ze względu na stężenia, które zawiera konstrukcja, zapewniając lepsze rozłożenie ciężaru. Wiązary kratowe cennik od wielu lat pozostaje na podobnym poziomie. Istnieje kilka minusów systemu kratownicowego. Po pierwsze, kratownice zajmują o wiele więcej miejsca, nie pozostawiając wiele miejsca na poddaszu i nie pozwalając na dekoracyjne, otwarte sufity. Krokwie mogą być świetną odmianą, nawet jeśli różnią się właściwościami od wyżej wymienionych kratownic. Krokwie oferują więcej miejsca na poddaszu, ponieważ są konstrukcją otwartą. Oznacza to więcej miejsca do przechowywania lub nawet dodanie dodatkowego pokoju z otwartą przestrzenią. Krokwie dają również możliwość zastosowania specjalistycznych sufitów w razie potrzeby, może to być sufit sklepiony lub katedralny, ale te wymagają dużo dodatkowego planowania. Podczas korzystania z krokwi można użyć izolacji, aby stworzyć barierę i pomóc utrzymać temperaturę regulowaną w domu. Ponieważ krokwie są budowane na miejscu, mają mniej czasu realizacji, ponieważ nie wymagają wiele dodatkowego planowania. Krokwie mogą być modyfikowane w miarę potrzeb w dniu ich instalacji, o ile jest wystarczająca ilość materiału. Może to zaoszczędzić wiele bólu głowy na dłuższą metę i uniknąć wszelkich błędów na drodze, które mogą się pojawić. Krokwie są dość czasochłonne, ponieważ wszystko musi być budowane w czasie rzeczywistym, na miejscu. Może to spowodować, że ich cena również pójdzie w górę, w oparciu o koszty pracy. Krokwie nie są tak mocne jak ich konkurencyjna kratownica, bez dodatkowego usztywnienia, które posiadają kratownice, nie wytrzymują tak dużego ciężaru, co czyni je gorszym wyborem. Ceny produktów kształtują się na podobnym poziomie. Cena wiązarów dachowych zależy od wielu czynników: producenta, wielkości, regionu kraju.