W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi zastanawia się gdzie powinna zmierzać ich kariera zawodowa. Choć są to bardzo powszechnie rady i rozmowy ze strony starszych pokoleń to mimo to zawody takie jak prawnik, finansista czy też informatyk są bardzo cenione i niezwykle potrzebne. Również zawód adwokata cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na możliwość robienia kreatywnych rzeczy każdego dnia, kontakcie i reprezentowaniu interesów swoich klientów czy też ze względu na wysoki status społeczny. Warto zatem wiedzieć kim jest adwokat oraz dlaczego warto zainteresować się tą profesją.
Kim jest adwokat?
Adwokat w świetle prawa to reprezentant/ka jednej ze stron w sporze sądowym, do którego zadań należy godne reprezentowanie interesów klienta oraz uzyskanie jak najlepszego efektu toczonego postępowania. Innym słowy do zadań adwokata należą reprezentowanie interesów klientów w sądzie, przygotowywanie dokumentacji dowodowej oraz administracyjnej, bycie obecnym na wszelkiego rodzaju rozmowach i negocjacjach ze świadkami w sprawie lub z drugą stroną pozwu itp.
Dzięki wyżej przedstawionym przykładom zadań należących do adwokata można śmiało stwierdzić, iż profesja ta cechuje się wysokim poziomem adrenaliny, zmiennością zadań oraz pracy pod presją czasu, która ma na celu zmotywowanie adwokata do wytężonej pracy czy też rozwijanie proaktywnej postawy wobec klientów jak i oczekujących zadań. Można zatem rzec, iż zawód adwokata jest przeznaczony dla osób wysoce zdeterminowanych do wygrywania spraw dla swoich klientów, któremu nie będą przeszkadzać napotkane po drodze problemy, oraz który będzie mógł każdą sprawę doprowadzić do końca.
Przeczytaj również:
- adwokat medyczny https://adwokat-seidel.pl
- kancelaria prawna Saska Kępa https://adwokat-seidel.pl/kancelaria-adwokacka-saska-kepa/
- prawo medyczne adwokat Warszawa https://adwokat-seidel.pl/prawnik-od-spraw-medycznych-warszawa/
- kancelaria prawa medycznego Warszawa https://adwokat-seidel.pl/kancelaria-prawo-medyczne-warszawa/
Dlaczego zawód adwokata jest tak popularny?
Zawód adwokata jest popularny z wielu powodów. Jednym z głównych powodów wysokiej rozpoznawalności i popularności tej profesji jest fakt wysokiego statusu społecznego osób uprawiających ten zawód. Adwokat dla wielu osób niezwiązanych z tą profesją jest symbolem sprawiedliwości, uczciwości oraz dochodzenia swoich praw w sposób legalny. Dlatego też tak wiele osób, które nie są w stanie pójść na obopólną zgodę kieruje sprawę do sądu i korzysta z usług adwokata. Dzięki temu strony pozwu mogą mieć pewność, iż ich sprawa zostanie możliwie z jak największą korzyścią dla nich rozstrzygnięta.
Innym powodem wysokiej popularności zawodu adwokata jest możliwość szybkiej ścieżki kariery, w której już w ciągu kilku lat można stać się profesjonalnym adwokatem i przyjmować klientów w swojej kancelarii. Dzięki temu w relatywnie krótkim czasie można zyskać sympatię i przychylność klientów jednocześnie uzyskując kontakt do nowych potencjalnych klientów z polecenia.
Innym powodem, dla którego coraz więcej osób interesuje się tym zawodem są możliwości zarobkowe. Przeciętnie adwokat posiadający własną kancelarię może miesięcznie zarabiać od kilku do nawet kilkudziesięciu (a w niektórych przypadkach kilkuset tysięcy złotych). Wszystko jest oczywiście zależne od tego jak zawiła jest wybrana sprawa, czego sprawa dotyczy oraz ile można zyskać lub stracić przegrywając sprawę. Te czynniki niejako uzależniają poziom zarobków adwokata od wysokości wygranej (jeśli mowa np. o majątku).
Zobacz również:
- restrukturyzacja długów Gdańsk https://www.klimkowski-kancelaria.pl/320/restrukturyzacja-zadluzenia-gdansk
- upadłość firmy jednoosobowej Łódź https://klimkowski-kancelaria.pl/215/upadlosc-konsumencka-lodz
- kredyty frankowe kancelaria Toruń https://klimkowski-kancelaria.pl/304/pomoc-frankowiczom-torun
Jakie mankamenty wiążą się z wykonywaniem zawodu adwokata?
Podobnie jak w przypadku innych profesji również w przypadku zawodu adwokata można znaleźć kilka mankamentów, które niektóre osoby może odpychać od wykonywania tego zawodu. Zaliczają się do nich:
- praca w stresie – ciągły stres związany z obecnością na sali sądowej, przegrane sprawy czy też okoliczności pojawiające się nagle w wybranej sprawie mogą powodować ogromny stres w pracy. To z kolei nie jest przeznaczone dla osób zbyt wrażliwych, które reagują przesadnie emocjonalnie na wszelkiego rodzaju zmiany;
- brak rozbicia czasu w ciągu dnia na życie rodzinne oraz życie zawodowe – adwokaci przeważnie pracują przez bardzo długie godziny w ciągu dnia jak i w nocy. To może powodować efekt braku tzw. “work-life balance”, który powoduje, iż poświęcenie się w całości pracy może wpływać na relacje z przyjaciółmi lub rodziną;
- odpowiedzialność cywilna oraz prawna za wykonywany zawód – adwokat podejmując się współpracy z klientem jednocześnie zawiera tzw. pełnomocnictwo do reprezentowania wszystkich interesów. Ciąży na nim odpowiedzialność karna np. tajemnica adwokacka, za której złamanie mogą grozić poważne konsekwencje prawne oraz finansowe.
Wobec wyżej wymienionych mankamentów niektóre osoby mogą się zastanawiać czy wykonywanie zawodu adwokata jest opłacalne i czy na dłuższą metę nie okaże się fiaskiem. Pomimo niektórych mankamentów związanych z tą profesją warto mieć na uwadze fakt, że zawód adwokata przynosi więcej szkody aniżeli pożytku. Poprzez uprawianie tego zawodu rozumie się nie tylko samo reprezentowanie klientów w sądzie lecz również stykanie się z problemami osobistymi jak i biznesowymi wielu osób z różnych branż.
Jest to jedna z niewielu okazji gdzie można poznać z czym mierzą się osoby z różnych grup społecznych i na tej podstawie stwierdzić jaki jest cały przekrój społeczeństwa. Poza tym zawód adwokata daje niesamowitą możliwość poświęceniu się wyłącznie karierze, szybki rozwój oraz możliwość konfrontowania się ze swoim słabościami jak na przykład lęk przed zmianą lub lęk przed przegraną co jedynie motywuje do dalszej pracy i osiągania sukcesów.