Domy szkieletowe drewniane oraz stalowe

Domy szkieletowe drewniane oraz stalowe

Kiedy chcemy wybudować dom jednorodzinny, zaczynamy prawdopodobnie pierwszy raz w życiu szukać rzetelnych informacji odnośnie do tego, jak taki dom zbudować. Szukamy informacji dotyczących załatwienia wszelkich formalności, opinii na temat opłacalności budowy systemem gospodarskim, jak również szukamy informacji odnośnie do tego, w jakiej technologii najlepiej jest wybudować dom jednorodzinny. Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź była właściwie prosta, bo jedyna. Dom musi być murowany. W świadomości wielu ludzi, domy szkieletowe oraz domy budowane w innych technologiach niż murowane, są liche oraz niewarte wydania na nich pieniędzy. Jak się okazuje, nie jest to prawdą.

Inne niż tradycyjne technologie budowlane

Technologie budowlane w kontekście budownictwa jednorodzinnego, możemy podzielić na wiele kategorii, ale warto tak naprawdę rozmawiać o trzech. Pierwszą jest budownictwo tak zwane tradycyjne, czyli domy potocznie nazywane murowanymi. Do budowy takich domów wykorzystujemy różnego rodzaju materiały ceramiczne, łączone zaprawą cementowo-wapienną. Drugą kategorią są domy szkieletowe, natomiast do trzeciej zaliczamy domy drewniane. O domach murowanych napisano i powiedziano już wiele, dlatego dobrze jest przyjrzeć się w szczególności domom szkieletowym. Domy szkieletowe dzielimy na dwie główne:

– domy szkieletowe o szkielecie drewnianym,

– domy szkieletowe, w których szkielet jest to konstrukcja stalowa.

O ile domy szkieletowe o szkielecie drewnianym są na świecie dość popularne, to domy szkieletowe o szkielecie stalowym stanowią mniejszą cześć wszystkich budowanych domów szkieletowych. Z czego to może wynikać? Warto się przyjrzeć temu z bliska. Dla porządku możemy wspomnieć jeszcze o domach budowanych z drewna. Domy te są bardzo ładne, ekologiczne oraz mają bardzo dobre warunki termiczne zarówno latem, jak i zimą. Niestety budowa domu drewnianego jest dość droga, a bardzo często dorównuje kosztami w budowie domu murowanego.

Domy szkieletowe, ze szczególnym uwzględnieniem domów o konstrukcji stalowej

Domy szkieletowe ze szkieletem stalowym oraz domy szkieletowe ze szkieletem drewnianym, w większości przypadków wykazują bardzo zbliżone zalety. Na pewno warto wspomnieć o tym, że budowa domu szkieletowego, niezależnie od tego, czy jest to konstrukcja stalowa, czy jest to konstrukcja drewniana, przebiega zdecydowanie szybciej oraz jest łatwiejsza, niż budowa domu tradycyjnego. Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o tym, że domy szkieletowe nie wymagają najczęściej budowania w ogóle fundamentów i budowane są na płytach fundamentowych (z wyłączeniem tych domów, w których przewidziane jest podpiwniczenie). Wynika to głównie z tego faktu, że masa takiej konstrukcji jest zdecydowanie mniejsza, niż masa domu murowanego. Wraz z tym, że dom taki buduje się zdecydowanie szybciej, zdecydowanie maleją koszty związane z budową, czyli z wynajęciem maszyn, wynajęciem ekipy, która dom buduje, jak również opłaceniem kierownika budowy, który budową zawiaduje. Domy szkieletowe zarówno te o konstrukcji stalowej, jak i te o konstrukcji drewnianej, buduje się zdecydowanie szybciej, ponieważ można je prefabrykować. Oznacza to tyle, że najpierw na terenie budowy ustawiamy szkielet naszej konstrukcji, a następnie możemy na teren budowy dowieźć gotowe elementy. Elementy te mogą być całymi ścianami, wyposażonymi już na przykład w stolarkę okienną. To jest totalnie niemożliwe, jeżeli rozważamy budowę domu tradycyjnego. W wielu przypadkach domy szkieletowe, zarówno te o konstrukcji stalowej, jak i te o konstrukcji drewnianej, są tańsze w eksploatacji, a grunt, jaki pod budowę takiego domu kupujemy, najczęściej jest sporo tańszy, ponieważ lżejsza konstrukcja pozwala na budowanie na terenach o mniejszej nośności.Różnica pomiędzy konstrukcją stalową a konstrukcją drewnianą

Jakby na to nie spojrzeć, choć pomiędzy konstrukcją stalową domu szkieletowego, a konstrukcję drewnianą jest bardzo wiele podobieństw, to musimy powiedzieć również o różnicach. Możemy zacząć od tego, czym konstrukcja stalowa góruje nad konstrukcją drewnianą. Niewątpliwie konstrukcja stalowa jest to konstrukcja bardziej wytrzymała, zarówno pod względem mechanicznym, jak i pod względem odporności na przykład na wilgoć, grzyby czy szkodniki. Oczywiście warto tutaj wspomnieć o często wspominanej sprawie. Konstrukcja stalowa może być podatna na korozję. Musimy jednak powiedzieć również, że mówimy tutaj przede wszystkim o konstrukcjach zbudowanych prawidłowo, a w tego typu prawidłowo zaprojektowanych i wykonanych domach, szkielet jest zbudowany w taki sposób, aby korozja nie miała szansy wystąpić.

Wspomnijmy w końcu rzeczy, jaka jest podnoszona jako największa wada konstrukcji stalowych. Chodzi o podatność stali na przenoszenie drgań. Z tego to powodu, jeżeli na przykład budujemy dom w pobliżu jakimś bardziej ruchliwej ulicy, czy na przykład koło linii kolejowej, istnieje obawa, że drgania przez konstrukcje będą przenoszone. Innymi słowy, dom będzie „hałasował”. Musimy jednak ponownie wspomnieć o tym, że prawidłowo zbudowany dom o konstrukcji stalowej jest tej wady pozbawiony, gdyż elementy konstrukcyjne są tak posadowione, aby drgania były tłumione.