Atrament do HP

Atrament do HP

Atrament do HP – drukarki są jednymi z najczęściej używanych urządzeń w biurze. Wiele osób ma również w domu drukarki atramentowe. Ten typ drukarki używa atramentu, po atramencie warto wiedzieć więcej, ponieważ wysoka jakość druku zależy nie tylko od rodzaju papieru czy drukarki, ale także od atramentu. W tym artykule przedstawimy rodzaje atramentów i sposoby ich wymiany. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o tuszach do drukarek.

Krótka historia atramentów do drukarek

Atrament do drukarki może przechwytywać i przekazywać cenną wiedzę i znacznie zmienił kaligrafię. Jest zrobiony z różnych składników, które kiedyś były łączone metodą prób i błędów. Pierwsze próby pozyskania atramentu sięgają trzeciego tysiąclecia p.n.e. W tym czasie popiół iglasty był mieszany z różnymi olejami i klejem z ryb. Do zamaskowania nieprzyjemnych zapachów dodaje się również piżmo lub kamforę. Tusze są również wykonane z mieszanki gumy, serum i kleju kostnego. We współczesnej Europie tusza jest mieszanką garbników i soli żelaza, ale jak łatwo się domyślić, nie jest to mieszanka idealna. Pod koniec XIX wieku niemiecki producent perfum opracował wodoodporny i trwały kolor atramentu. Obecnie najbardziej znane są atramenty do drukarek HP. Nic dziwnego, że pierwsza na świecie kolorowa drukarka atramentowa narodziła się w 1991 roku pod marką HP.

Atrament pigmentowy – co go wyróżnia?

Istnieją trzy główne rodzaje tuszu do drukarek. Atramenty do drukarek HP możemy pozyskać w wielu formach. Pierwszy atrament to atrament pigmentowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zawiera rozpuszczalnik. Tusz ma postać kropelek i charakteryzuje się wysoką pigmentacją, dzięki czemu na wydrukach powstają żywe kolory. Ten rodzaj atramentu pozwala na perfekcyjne odwzorowanie kolorów i intensywne kolory. Wybierz atramenty pigmentowe do drukowania zdjęć lub kolorowych grafik i ilustracji. Zaleca się używanie tych atramentów na papierze grubszym niż papier standardowy. Na przykład dobrze sprawdza się papier fotograficzny. Atramenty pigmentowe charakteryzują się również szybkim wchłanianiem, dzięki czemu możesz cieszyć się wydrukami bez obaw o rozmazywanie się atramentu. Ponieważ jednak używany jest gruby papier, zawsze warto chwilę poczekać, aż atrament całkowicie wyschnie.

Atramenty barwnikowe — o czym warto wiedzieć?

Atrament barwnikowy to atrament, który zapewnia również wysokiej jakości wydruki. Jest jednak lepszy od atramentu pigmentowego, ponieważ zawiera specjalne barwniki kryjące, dzięki czemu jest bardziej odporny na blaknięcie. Atramenty barwnikowe mają również tę zaletę, że dobrze się ze sobą mieszają i doskonale odwzorowują kolory, dlatego są polecane do druku kolorowego. Głębia koloru tego atramentu widoczna jest przez długi czas. Możesz używać tego typu atramentu do drukarek atramentowych na każdym rodzaju papieru, nawet o standardowej gramaturze. Warto jednak wybrać papier lepszej jakości, aby w pełni cieszyć się doskonałymi, nieskazitelnymi wydrukami.

Atrament sublimacyjny – popularny przy drukach reklamowych

Atramenty sublimacyjne są również używane w drukarkach atramentowych, ale rzadko są używane w użytku domowym – najczęściej atramenty z drukarek lub firm drukujących duże ilości materiałów. Są droższe i mniej popularne niż atramenty barwnikowe czy pigmentowe, ale warto wiedzieć do czego służą atramenty sublimacyjne. Atramenty sublimacyjne charakteryzują się dużą gęstością, dzięki czemu można drukować nie tylko na papierze, ale także na innych materiałach. Dlatego też atramenty sublimacyjne są często stosowane przez firmy wykonujące nadruki reklamowe np. na torebkach, koszulkach, smyczach, kubkach czy innych gadżetach reklamowych. Atrament ten jest również używany w druku transferowym.

Jak wymienić tusz w drukarce?

Atrament do HP
Atrament do HP

Zapasowy atrament do drukarki HP należy wymieniać, gdy wkłady atramentowe są puste lub ma niski poziom atramentu. Wymień atrament do drukarki HP w kilku prostych krokach. Pierwszym z nich jest przygotowanie nowego wkładu. Aby to zrobić, usuń taśmę ochronną i unikaj dotykania styków i dyszy – tylko czarnego plastiku. Aby jednak wyjąć pusty wkład atramentowy, najpierw włącz drukarkę, a następnie otwórz drzwiczki dostępu do wkładu atramentowego, a następnie delikatnie dociśnij wkład atramentowy, gdy karetka już się nie porusza. Kolejnym krokiem jest wyjęcie wkładki z gniazda.

Następnym krokiem jest zainstalowanie nowych wkładów atramentowych. W tym celu włóż nowy wkład pod niewielkim kątem do lewej strony pustego wkładu i wciśnij go, aż zatrzaśnie się na swoim miejscu. Następnie zamknij pokrywę dostępu do pojemnika. Produkt zwykle automatycznie drukuje stronę testową w celu kalibracji nowych zainstalowanych wkładów atramentowych, ale nie dla każdej drukarki.