Ile paneli wyprodukuje wystarczającą ilość prądu dla czteroosobowej rodziny? Wszystko co warto wiedzieć!

Ile paneli wyprodukuje wystarczającą ilość prądu dla czteroosobowej rodziny? Wszystko co warto wiedzieć!

Ile paneli wyprodukuje wystarczającą ilość prądu dla czteroosobowej rodziny? Wszystko co warto wiedzieć! Szukanie optymalnych rozwiązań w gospodarstwie domowym, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze to bardzo dobre posunięcie. Jedną z coraz częściej wybieranych opcji tego typu jest fotowoltaika, której montaż niesie za sobą szereg korzyści. Ile paneli słonecznych średnio potrzebnych jest do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd gospodarstwa domowego, i jak to wyliczyć?

Średnie zapotrzebowanie rodziny na prąd a fotowoltaika

Ile paneli wyprodukuje wystarczającą ilość prądu dla czteroosobowej rodziny? Wszystko co warto wiedzieć!
Ile paneli wyprodukuje wystarczającą ilość prądu dla czteroosobowej rodziny? Wszystko co warto wiedzieć!

Panele słoneczne zamontowane w gospodarstwie domowym pozwalają zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które absorbują energię słoneczną i przetwarzają je na prąd elektryczny, zapotrzebowanie na dostawę energii z elektrowni znacznie spada, a nawet całkowicie znika. Dystrybutor fotowoltaiki na rynku do którego się zwrócimy z zapytaniem może szybko ocenić, ile faktycznie paneli słonecznych będziemy potrzebować do naszego domostwa, dzięki czemu unikniemy nieprzewidzianych sytuacji. Warto również podkreślić znaczenie kraju pochodzenia instalacji fotowoltaicznej, ponieważ Polska znajduje się w strefie klimatycznej która nie przez cały rok cieszy się mocnym słońcem, co może wpłynąć na efektywność instalacji. Panele przeznaczone do użytkowania w polskiej strefie klimatycznej mają nieco inną strukturę i budowę, i pozostają czulsze na promieniowanie słoneczne, dzięki czemu bez problemu przetwarzają je w prąd elektryczny. Średnie zapotrzebowanie na prąd elektryczny w gospodarstwie domowym to od 4000 do 6000 kWh rocznie. By zaspokoić tę potrzebę, zestawy fotowoltaiczne powinny wytwarzać energię o mocy szczytowej od 4 do 6 kW. Jak to się przekłada na ilość paneli? W tym przypadku najczęściej wystarczy od 12 do 16 paneli słonecznych zamontowanych w całej instalacji. Warto jednak podkreślić, że taka ilość paneli słonecznych to dość duży wydatek, dlatego najczęściej inwestorzy decydują się na mniejszą ilość zakupionych paneli, by pokryć jedynie część zapotrzebowania. To wciąż bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ rachunki za prąd z elektrowni stają się znacznie niższe, co w perspektywie roku daje nawet kilka tysięcy złotych oszczędności.

Zobacz także:

Zwróć się do fachowca, a zdobędziesz wiedzę!

Zainteresowani inwestycją w panele solarne mogą liczyć na duże wsparcie specjalistów na polskim rynku. Obecnie funkcjonuje na nim co najmniej kilka tysięcy firm, które pośredniczą w zakupie oraz montażu całej instalacji fotowoltaicznej. Dobry importer paneli fotowoltaicznych doradzi swojemu klientowi najlepsze rozwiązanie, adekwatnie do zasobności portfela ale i potrzeb. Kontaktując się z firmą która cieszy się renomą w dziedzinie fotowoltaiki można również uzyskać bezpłatne wyliczenie kosztów całej inwestycji, dzięki czemu uzyskamy rzetelną wiedzę na temat ilości potrzebnych paneli, ale również kosztorys całej usługi, od zakupu instalacji aż po jej montaż i podłączenie. Jeden panel fotowoltaiczny to zdecydowanie za mało, by pokryć zapotrzebowanie na prąd elektryczny całego domostwa, jednak może on mieć wpływ na obniżenie rachunków za prąd z elektrowni. Nawet w przypadku jednego panelu możemy liczyć na fachowe wsparcie i doradztwo, jednak koniecznie trzeba zwrócić się do rzetelnej firmy która fachowo zajmuje się każdym klientem. Ostateczna cena paneli fotowoltaicznych zależeć może od ich jakości, wydajności oraz kraju pochodzenia – w tej kwestii warto zaufać specjalistom, którzy dobiorą najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie na nasze możliwości finansowe.

Czy naprawdę się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to ekonomiczna alternatywa dla korzystania z dostaw energii z elektrowni. Dodatkowo montując je i wykorzystując do produkcji własnego prądu, przyczyniamy się do polepszenia sytuacji środowiska, i tak już mocno nadwyrężonego przez ostatnie dziesięciolecia. Odnawialne źródła energii to przyszłość praktycznie każdego sektora przemysłowego, a fotowoltaika jest zdecydowanie początkiem tej działalności. I choć na początku inwestor musi wyłożyć własny kapitał na kupienie całej instalacji fotowoltaicznej, to jednak może się on ubiegać o dotację która refunduje część inwestycji, w ramach wsparcia z funduszu Unii Europejskiej, nadzorowanego przez polskie instytucje. Co roku organizowanych jest kilka tur takich dotacji, a złożenie wniosku i udokumentowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej praktycznie równa się uzyskaniu dofinansowania. Jest to bardzo korzystna alternatywa dla osób, dla których zakup instalacji to bardzo duży wydatek, ponieważ odzyskują oni część pieniędzy zainwestowanych w fotowoltaikę. Warto jednocześnie podkreślić, że cała ta inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat, jako że roczny zwrot wynosić może nawet do kilku tysięcy złotych oszczędności na prądzie z elektrowni. Dodatkowo istnieje możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanego prądu, jeżeli podpiszemy specjalną ugodę z elektrownią. Takie rozwiązania jednak bardziej opłacają się indywidualnym inwestorom, niżeli firmom i większym przedsiębiorstwom. Koniec końców, fotowoltaika pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, a awaria elektrowni nie będzie już stanowiła poważnego problemu, jeżeli posiadać będziemy własne źródło odnawialnej energii elektrycznej.