Ozonowanie – ile kosztuje?

Ozonowanie - ile kosztuje?

Usunięcie przykrych zapachów jest trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku bardzo mocnego lub starego, wrośniętego aromatu. Zapach tytoniu, siarkowodoru, pleśni i wilgoci, benzyny, produktów spalania po pożarze, odchodów zwierząt domowych może być nie tylko nieprzyjemny, ale także dość szkodliwy dla organizmu. Częste pytanie – ozonowanie ile kosztuje? Wycena uwzględnia powierzchnię pomieszczenia, jego kubaturę oraz ilość ozonatorów, którą trzeba będzie wykorzystać do wykonania procedury ozonowania. Trzeba wziąć pod uwagę, że niemożliwe jest usunięcie takich aromatów za pomocą produktów gospodarstwa domowego: szeroko dostępne odświeżacze powietrza, zapachy i detergenty są w stanie je zdezynfekować lub zamaskować, ale nie wyeliminować. Profesjonalne ozonowanie pomieszczeń w Ożarowie Mazowieckim to obecnie najskuteczniejsza metoda w niewygórowanej cenie.

Ozonowanie ile kosztuje?

Firmy zajmujące się ozonowaniem pomieszczeń ustalają swój cennik. Zróżnicowanie kosztów jest też zależne od regionu kraju, ale uśredniając można wykazać, że na ozonowanie cennik może przedstawiać się następująco (kubatura):

  • ozonowanie mieszkania w Warszawie do 30 m3 – cena około 160 złotych
  • Ozonowanie mieszkania lub biura od 31 m3 do 60 m3 – cena około 250 złotych
  • Ozonowanie pomieszczeń (dużych) od 61 m3 – cena 5zł/m3.
  • Przy większej kubaturze najczęściej cena jest ustalana indywidualnie.  

Ozonatory – co to za sprzęt?

Ozonatory powietrza to specjalne urządzenia, które zapewniają szybkie i bezpieczne usuwanie wszelkiego rodzaju zapachów. Działanie tego sprzętu opiera się na reakcji, w którą wchodzą aktywne cząsteczki ozonu. Gaz ten jest silnym utleniaczem, dzięki czemu jest w stanie zneutralizować nawet najsilniejszy i najbardziej uporczywy zapach. Na ozonowanie pomieszczeń cennik jest czasami określany na podstawie czasu działania ozonatora i na przykład jedna godzina pracy urządzenia wynosi 150 złotych. Najczęściej wycena jest przeprowadzana indywidualnie i trzeba skontaktować się z firmą wykonującą usługę ozonowania i poprosić o podanie szczegółowych kosztów.

Gdzie można wykonać ozonowanie?

Specjaliści z firmy świadczącej usługę ozonowania w Warszawie wykonują procedurę w pomieszczeniach mieszkalnych i niemieszkalnych. Używają silnych ozonatorów przemysłowych, które skutecznie niszczą nieprzyjemne zapachy, hamują żywotną aktywność drobnoustrojów chorobotwórczych, zarodników pleśni, niszczą najmniejsze cząsteczki kurzu, insekty oraz odstraszają gryzonie.

Ozonowanie pomieszczeń jest przyjazne dla środowiska i wszechstronne. Ozon ma dużą siłę penetracji, wypełnia całe wnętrze, nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki tej właściwości ozon nie tylko uwalnia od wirusów (w tym Covid 19), ale także całkowicie dezynfekuje całe pomieszczenie, w tym ubrania, naczynia, żywność. Ważne! Okresowe ozonowanie pomieszczeń znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i chorób zakaźnych, szczególnie podczas sezonowych infekcji. Proces odświeżania powietrza ozonem najczęściej trwa od 30 minut do 1 godziny. W przypadku dużych powierzchni nawet kilka godzin. Dla większych pomieszczeń np.150m2 za ozonowania cennik przewiduje – 360 zł.

Co zabija ozonowanie powietrza?

Patogenne mikroorganizmy, które otaczają nas w życiu codziennym i w miejscach publicznych mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Pierwotniaki, bakterie, wirusy i grzyby mogą być przyczyną groźnych infekcji, wywołując epidemie chorób układu oddechowego, przewodu pokarmowego, groźnych infekcji w szpitalach, przedszkolach, szkołach, biurach itp. Dezynfekcja za pomocą ozonowania jest skuteczną metodą usuwania wirusów, bakterii, patogenów. Ozonowanie jest w stanie oczyścić powietrze w momencie jego powstawania, ponieważ pod jego wpływem wszystkie zanieczyszczenia w powietrzu ulegają utlenieniu. Powietrze jest dezynfekowane i nabiera charakterystycznego świeżego zapachu. Specjaliści firmy przeprowadzającej ozonowanie powietrza zapewniają nie tylko skuteczną dezynfekcję ale i dezynsekcję pomieszczeń. Używają potężnych przemysłowych ozonizatorów, które skutecznie niszczą również insekty roznoszące różne groźne choroby.

Jak sterylizuje się pomieszczenie ozonem?

Podczas ozonowania pomieszczeń ozon niszczy większość lotnych związków organicznych, które zanieczyszczają powietrze w zamkniętych przestrzeniach. Powietrze jest oczyszczane z nieprzyjemnych zapachów i zawieszonych cząstek. Ozon znacznie ogranicza liczbę bakterii, grzybów, pleśni, dezynfekując tym samym powietrze. W tym przypadku w ciągu około pół godziny ozon przekształca się w zwykły tlen. Dezynfekuje i dezodoryzuje rzeczy i buty w pomieszczeniu, zapobiega rozwojowi w nich grzybów i drobnoustrojów.

Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo powietrza oczyszczanego poprzez ozonowanie pomieszczeń. Czy ozon jest bezpieczny i czy można oddychać ozonowanym powietrzem?  W wysokich stężeniach jest trujący. Dlatego w przypadku tej metody dezynfekcji lepiej jest zaangażować profesjonalistów. Domowe ozonatory pomogą uporać się z nieprzyjemnymi zapachami, ale wirusy można zabić tylko przy wysokim stężeniu ozonu. W tym celu stosuje się ozonatory przemysłowe, znajdujące się na wyposażeniu specjalistycznych firm.