Ile trwa konsultacja psychologiczna

Ile trwa konsultacja psychologiczna

Przed pierwszą wizytą u psychologa https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/ nasuwa się z reguły wiele pytań. To nowy niezbadany dotąd grunt, więc naturalną reakcją jest ciekawość i trudne emocje. Czy lekarz psychoterapeuta będzie oceniał, jakie pytania będzie zadawał, i ile będzie trwała konsultacja psychologiczna?  To pytania, które najczęściej jako pierwsze przychodzą do głowy. Lekki niepokój jest całkiem normalny, jednak aby pozbyć się go całkowicie, warto poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Ile trwa konsultacja psychologiczna
Ile trwa konsultacja psychologiczna – PKA

Kiedy warto umówić się na konsultację psychologiczną?

Każdego z nas spotykają w życiu sytuacje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Duży stres związany ze zmianą pracy, trudność w nawiązaniu relacji, strata bliskiej osoby, uzależnienie od alkoholu, czy utrata kontroli nas swoimi emocjami i życiem to tylko niektóre wskazania do sięgnięcia po pomoc psychologiczną. Przyjmuje się, że stan powodujący brak możliwości poradzenia sobie samodzielnie z emocjami lub sytuacją, która nas przerasta i powoduje silny niepokój, stres, lęk i smutek jest zaleceniem do skorzystania z porady psychologa. Zdarza się, że sami nie dostrzegamy problemu, a bliskie nam osoby zauważają go i sugerują wizytę u specjalisty. Warto nie ignorować wtedy problemu, ponieważ może okazać się, że jest zdecydowanie większy, niż nam się wydaje i cierpią współmieszkańcy, lub współpracownicy.

Jak będzie przebiegała wizyta u lekarza psychoterapeuty?

W zależności, czy jest to psychoterapia dla par, terapia dla młodzieży https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/psychoterapia-mlodziezy/, czy też indywidualna terapia osoby dorosłej, spotkanie może przebiegać w różny sposób, jednak bazą spotkania z psychologiem zawsze jest rozmowa. Zadaniem lekarza psychoterapeuty jest postawienie diagnozy, jednak zanim to nastąpi, musi odkryć kluczowy problem i jego podłoże. Często nie jest to łatwe, szczególnie w sytuacji, kiedy na psychoterapię zgłasza się para, lub rodzice z nastolatkiem. Wtedy psycholog musi wysłuchać każdej z obecnych na konsultacji osób i w celu usprawnienia przebiegu spotkania, z pewnością będzie zadawał pytania. Możemy zatem spodziewać się pytań o aktualną sytuację życiową, wykształcenie, pracę, relacje z rodziną i przyjaciółmi, czy też sposoby radzenia sobie ze stresem.

Ile trwa konsultacja psychologiczna?

Celem pierwszej wizyty u psychoterapeuty jest rozeznanie problemu, jednak czasem problem jest skomplikowany i na pierwszej wizycie nie udaje się ustalić diagnozy i celów. W trudnych przypadkach lekarz psychoterapeuta może odbyć nawet 5 konsultacji, zanim podejmie się postawienia diagnozy i ustalenia celów i planu leczenia. Psychoterapeuta na konsultacji psychologicznej ma ważne zadanie do wykonania, ponieważ może spotkać się z osobami potrzebującymi tylko doraźnej pomocy, albo z pacjentami, którzy wykazują objawy poważnej choroby psychicznej. Konsultacja psychologiczna to zaledwie wstęp do kolejnych wizyt. Po rozmowie z pacjentem o problemie tuż przed zakończeniem wizyty następuje podsumowanie rozmowy i obie strony omawiają i precyzują zasady planu spotkań. Przyjmuje się, że jednorazowa konsultacja psychologiczna jednej osoby trwa od 45 do 50 minut. Jednakże kiedy psycholog małżeński konsultuje parę, czas ten może wydłużyć się nawet do 70 minut. Podobny czas spotkań funkcjonuje w przypadku konsultacji psychologicznych online, które powszechnie cieszą się dużą popularnością. To równie skuteczna forma pomocy psychologicznej, jak stacjonarna. Jest jednak znacznie wygodniejsza dla pacjenta, ponieważ można ją uzyskać, nie wchodząc z domu.

Po konsultacji – co dalej?

Kończąc jedną, lub w razie potrzeby, szereg konsultacji psychologicznych powinien zostać już ustalony wspólny plan dalszego działania. Dalsze leczenie jest ściśle zależne od postawionej przez psychoterapeutę diagnozy. W problemie doraźnym, jakim może być zmiana pracy i lęk z tym związany, może wystarczyć kilka spotkań z psychoterapeutą, aby uporać się z nadmiernym stresem i zapanowaniem nad emocjami. W przypadku głębszego problemu takiego jak strata bliskiej osoby terapia może potrwać kilka miesięcy. Rodzaj dostosowanej pomocy psychologicznej zależy od psychoterapeuty. Jeśli zauważa wskazanie do przeprowadzenia grupowej psychoterapii młodzieży w przypadku nastolatka mierzącego się z nieumiejętnością komunikacji i nawiązywaniem relacji wskutek wychowania w patologicznej rodzinie, taki rodzaj pomocy może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Lekarz przypadek każdego pacjenta rozpatruje indywidualnie, ponieważ każdy zjawia się z innym problemem, w innym stanie psychicznym i z różną siłą motywacji do rozwiązania problemu, czyli dokonania zmiany. Pomoc psychologiczna nie polega na wręczeniu gotowego scenariusza rozwiązania problemu, ale na pomocy w nazwaniu emocji, zrozumieniu podłoża i sedna, rozpoznaniu mechanizmów i wzbudzeniu w pacjencie umiejętności samodzielnego poradzenia sobie z zagadnieniem. Pokazanie skutków działań i nauczenie schematu “przyczyna – skutek” z pewnością nie jest łatwe dla osoby szukającej pomocy. Jednak w obecności specjalisty każda zmiana i walka o nową jakość życia  jest możliwa.