Ile kosztują sztuczne zęby?

Ile kosztują sztuczne zęby?

Każdy lekarz stomatolog to powie: własne zęby to bogactwo i należy o nie bezwzględnie dbać. Czasem jednak zęba nie da się uratować. Albo leczenie osłabi ząb tak bardzo, że i tak nie wytrzyma on długo po leczeniu. Utrata zębów to nie tylko efekt zaniedbań i notorycznego unikania stomatologa – czasem to skutek różnych pobocznych chorób i przypadłości lub wypadku. Także nie wszyscy seniorzy mogą się cieszyć swoimi zębami do końca życia. Mało jest takich szczęściarzy.

Ile kosztują implanty całej szczęki?Brak zębów

Brak uzębienia – niezależnie od ilości braków – to nie tylko sprawa estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Pogarsza się zgryz, bo szczęki nie mają o siebie prawidłowego oparcia. A to w przypadku wielu braków może mieć też negatywny wpływ na stawy skroniowo-żuchwowe. A do czego w pierwszej kolejności służą zęby? Do rozdrabniania jedzenia oczywiście. Im lepiej można to zrobić, tym zdrowiej dla organizmu. Dlatego, niezależnie od wielkości braków, trzeba poszukać rozwiązania tego problemu. Brak jednego zęba z tyłu może nie być jeszcze dużym problemem, ale z przodu już tak. Jakich rozwiązań można więc poszukać w takich sytuacjach?

Rozwiązań jest kilka

W przypadku braku sporej liczby zębów, także jednego obok drugiego wiele osób bierze pod uwagę:

 • tzw. sztuczną szczękę czyli protezę całkowitą – zwykle jest ona refundowana przez NFZ; jednak jeśli ktoś chce sam za ten produkt zapłacić, musi liczyć się z kosztem 1000-1200 zł za całą szczękę (górną lub dolną)
 • częściowa proteza czyli tzw. mostek – jest mocowana do pozostałych naturalnych zębów za pomocą haczyków lub dodatkowych koronek – też można uzyskać na nią refundację; bez refundacji to średni koszt 1500 zł.

Pojedyncze braki w uzębieniu

Tutaj sporo zależy od konkretnej sytuacji:

 • jeśli ząb uległ uszkodzeniu ponad linią dziąsła, ale jego korzeń lub korzenie wciąż są w dobrym stanie, można pomyśleć o tzw. koronce. Korony zębowe są dzisiaj wykonywane najczęściej z porcelany. Cena jednej korony waha się od ok. 750 zł w przypadku podbudowy metalowej do nawet 1500 zł, gdy mamy do czynienia z koroną pełnoceramiczną
 • jeśli ząb w całości musiał zostać usunięty, stomatolog może zalecić użycie implantu.

Implanty – uzupełnienie pojedynczych ubytków, jak i większych braków

Czym jest implant, jak wygląda, na jakiej zasadzie działa? Tutaj naturalny korzeń zostaje zastąpiony przez specjalną śrubę z metalu nierdzewnego, najczęściej z tytanu. Druga część implantu to korona, czyli widoczna część zęba.

Cena jednego implantu zależy od gabinetu, ale i wybranej techniki wstawiania sztucznego zęba i użytych materiałów. Waha się ona od półtora do nawet ponad 4 tyś zł. Dodatkowy koszt to nałożenie korony porcelanowej na wspomniany implant – najczęściej waha się on wokół 1500 zł.

Koszta te rosną, jeśli mamy do czynienia z implantami wszystkich zębów w szczęce lub protezy częściowej, opartej na więcej, niż jednym implancie. Tutaj ceny zaczynają się zazwyczaj od

 • 7000 zł (dwa implanty, trzy zęby),
 • 6000 zł (przy protezie dolnej całkowitej opartej na 2 implantach) i
 • 10 tyś.zł w przypadku górnej szczęki całkowitej opartej na 4 implantach.

Trzeba pamiętać, że są to ceny wyjściowe, minimalne i przeważnie nie kończy się na takich kwotach.

Dodatkowe koszty to korony, łączniki, ale też opłaty za wizyty i zdjęcia RTG. Te ostatnie różnią się w zależności od gabinetu. Niektórzy pacjenci wymagają tez dodatkowych elementów leczenia, jak regeneracja kości.

Jak spróbować z góry ustalić całość kosztów?

Kiedy ktoś idzie zapytać o implanty, zazwyczaj nie za bardzo wie, o co dokładnie pytać, aby jak najszybciej ustalić ostateczne koszty całej operacji.

Najpierw trzeba określić swoje oczekiwania: czy chodzi o pojedynczy implant, czy więcej, a może wręcz protezę. I tutaj lekarz powinien określić, ile implantów będzie niezbędnych.

Co jeszcze powinien wiedzieć lekarz przed dokonaniem wyceny? Przede wszystkim powinien znać całościowo stan zdrowia pacjenta. Natomiast warto zapytać jeszcze o takie sprawy, jak:

 • jakich materiałów używa gabinet przy implantach i ile one kosztują
 • ile kosztują konsultacje i czy wszystkie są płatne
 • ile zdjęć RTG może być w danym przypadku niezbędnych i jaki to będzie koszt
 • kiedy może się okazać, że będą niezbędne dodatkowe czynności, jak np. odbudowa kości i ile to kosztuje
 • czy gabinet daje gwarancję na wykonane tu implanty zębów i w jakiej wysokości i zakresie.

Warto też prosić o wyjaśnienie, jeśli lekarz posłuży się zbyt profesjonalną terminologią, niezrozumiałą dla przeciętnego człowieka.

Jeśli w grę wchodzi tylko implant, czy należy zapłacić za wszystko z góry?

Jako, że implanty stają się coraz popularniejszą i coraz częściej zalecaną formą walki z brakiem uzębienia, coraz więcej gabinetów proponuje wykonanie takiej usługi na raty. Ich liczba i wysokość zależy od konkretnego gabinetu. Jednak zawsze sprawia to, że implanty zębowe stają się dostępne dla większej grupy pacjentów.

Czy ta inwestycja naprawdę się opłaca? Przy odpowiednim traktowaniu swoich “nowych zębów” w formie implantów, użytkownik może korzystać z nich nawet do końca życia. Właściwie wykonane implanty nie powodują żadnych problemów zdrowotnych, ani jakiegokolwiek dyskomfortu.