Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Jaki kamień do ogrodu wybrać? Kamień ogrodowy to jeden z podstawowych materiałów, który stosowany jest do tego, aby zaprojektować idealny i funkcjonalny ogród. Z praktycznego punktu widzenia wybór gatunków jest dość duży, dlatego przed dokonaniem zakupu warto chwilę dłużej zastanowić się nad tą kwestią.

Jakie kamienie stosowane są w ogrodzie? Na jaki kamień ogrodowy warto się zdecydować? Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z niego? Gdzie możemy wykorzystać kamień ogrodowy? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Jakie kamienie stosowane są w ogrodzie?

Kamienie ogrodowe możemy podzielić na naturalne i łamane. Te pierwsze to m.in. otoczaki, żwiry, a także pozostałe kruszywa, które powstają dzięki mechanicznej obróbce piasków czy też narzutowych głazów. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kamieni łamanych, bowiem możemy je zakupić dzięki erozji lub mechanicznemu rozdrabnianiu litych skał. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy grys, miał, tłuczeń, kliniec. Warto jeszcze wspomnieć, że kamień ogrodowy możemy podzielić w zależności od wyglądu i zastosowania. Są takie kruszywa, które doskonale nadają się do tego, aby stworzyć z nich utwardzone powierzchnie. Jest to spowodowane optymalną budową i korzystnymi właściwościami. Dzięki nim możemy tworzyć ścieżki i podjazdy.

Na jaki kamień ogrodowy warto się zdecydować?

Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się grysy i otoczaki. Te pierwsze wyróżniają się spośród pozostałych niewielkimi rozmiarami. Pomimo wszystko są one bardzo wytrzymałe na intensywną eksploatację. Dodatkowo mają specyficzną strukturę i teksturę z ostrymi krawędziami. Cechy te spowodowały, że grys ochoczo wykorzystywany jest jako materiał wykończeniowy, m.in. do tworzenia ścieżek ogrodowych, opasek wokół domów czy też klombów. Doskonale prezentują się jako tło do roślin. Jeśli chodzi o otoczaki, mają one interesujący, zaokrąglony kształt. Dodatkowo krawędzie są znacznie bardziej wyrównane, co jest związane z naturalnymi procesami wygładzania przez wodę w nurcie rzeki. Niekiedy są one ręcznie szlifowane i polerowane, aby jeszcze bardziej polepszyć walory wizualne. Otoczaki cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że są dość znacząco odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Co więcej, świetnie prezentują się pod względem wizualnym. Właśnie z powodu powyższych cech są one wykorzystywane do zdobienia oczek wodnych, dekorowania alejek. Niezależnie od tego czy wybierzemy otoczaki, a może grys- w obu przypadkach mamy do wyboru różnorodne palety kolorystyczne, dlatego też mamy niemalże nieograniczone możliwości co do aranżacji przestrzeni na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kamienia ogrodowego?

Jaki kamień do ogrodu wybrać?
Jaki kamień do ogrodu wybrać?

O ile kamień ogrodowy cieszy się dużą popularnością, to jednak wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas jego wyboru. Zanim zdecydujemy się ostatecznie na zakup, warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę przeznaczenie. Jeśli kamień będzie wykorzystany do tego, aby stworzyć utwardzoną powierzchnię, wówczas ogromne znaczenie mają nie tylko walory estetyczne, ale także wytrzymałość na obciążenia. Im jest ona większa, tym lepiej dla użytkownika, jednakże wiąże się to często z wyższą ceną, co także należy wziąć pod uwagę. Zupełnie odwrotnie wygląda to w sytuacji, kiedy zależy nam tylko na praktycznej dekoracji. Postawienie na kruszywo, które zwraca na siebie uwagę ze względu na nietuzinkowy wygląd, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Specjaliści zalecają, aby każdorazowo wziąć pod uwagę jakość kamienia- jego trwałość i odpowiednia impregnacja to niemalże gwarancja zachowania odpowiednich właściwości przez długi okres czasu.

Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z kamienia ogrodowego?

Kamień ogrodowy cieszy się dużą popularnością, ze względu na szereg zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim dekoracja ta pochodzi z natury. Oznacza to, że nie przyczyniamy się w jakikolwiek sposób do zanieczyszczenia środowiska. Kamień naturalny jest trwały i nieprzemijalny. Doskonale komponuje się on z kwiatami i roślinami. Właśnie z tego powodu jest to tak chętnie wykorzystywany materiał w ogrodnictwie. Nie w sposób nie wspomnieć, że klienci mają bardzo szerokie możliwości co do wyboru. Specjaliści twierdzą, że odpowiednio dobrane kamienie ogrodowe mają pozytywny wpływ na rozwój owego kamienia.

Gdzie możemy wykorzystać kamień ogrodowy?

Kamienie ogrodowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się je do ozdoby roślin. Wybór form jest oczywiście dowolny. Niekiedy kamień ogrodowy znajduje się na tarasie, ze względu na to, że jest odporny na ścieranie czy też nasiąkanie wody. Często stosowane są do oczek wodnych. Możliwe jest używanie zarówno kamieni twardych, czyli tych trudnych do obróbki, jak i łupliwych. We wnętrzu umieszcza się egzemplarze zaokrąglone o gładkich krawędziach, aby nie zranić ryb.