Jaki powinien być przewodnik?

Jaki powinien być przewodnik?

Praca jako przewodnik turystyczny może być kusząca. Podróżowanie, poznawanie świata i jego odkrywanie oraz dzielenie się swoją wiedzą z innymi ludźmi. Przewodnik turystyczny to jednak wbrew pozorom bardzo odpowiedzialny zawód. Przewodnicy robią wszystko aby turyści byli zadowoleni z wycieczki. Nie mogą oni bać się wyzwań i otwartości na innych, nieznanych dotąd osób. Jaki powinien być dobry przewodnik? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Ogromna wiedza na temat danego miejsca

Przewodnik oprowadza nie tylko pojedynczych turystów lub pary. Znacznie częściej prowadzi on piesze wycieczki dla zorganizowanych grup, liczących nawet 20 osób. W takim przypadku jest znacznie większa szansa, że turyści będą zadawać pytania. Dlatego też przewodnik musi być pewny siebie i pomocny. Powinien posiadać szeroką wiedzę w wielu obszarach. Jeżeli przewodnik oprowadza po Wrocławiu, musi on dokładnie znać historię tego miasta, zabytki czy też potrafić wskazać pobliskie restauracje i aktualnie trwające wydarzenia kulturalne. Przewodnik to osoba merytorycznie przygotowana do wycieczek. Musi być on zapoznany z metodyką zawodu i być po stosownych kursach. Ponadto, przewodnik nie może się gubić – musi on bardzo dobrze znać nie tylko topografię miasta, ale też i infrastrukturę oraz komunikację miejską. Prawdziwy, dobry przewodnik jest profesjonalistą w swojej dziedzinie i kocha to, co robi. Nie narzeka na swoją pracę i każdego dnia z uśmiechem oprowadza turystów. Z chęcią opowiada o danym miejscu i rozwiewa wątpliwości uczestników wycieczki.

Gotowość na wyjazdy

Jaki powinien być przewodnik?
Jaki powinien być przewodnik?

Przewodnicy turystyczni bardzo często pracują poza miejscem swojego zamieszkania. Dotyczy to zarówno przewodników zagranicznych, jak i pracujących na terenie Polski. Przewodnik musi być gotowy na wyjazdy, które jednak nie trwają przez cały rok. Czasami przewodnicy turystyczni wyjeżdżają w sezonie letnim, a czasami w sezonie zimowym. Zdarza się też, że muszą na kilka miesięcy wyjechać za granicę. Jeżeli należymy do osób, które lubią mieszkać w jednym miejscu i nie lubią podróżować, zawód ten może okazać się totalną klapą. Dla osób nieprzygotowanych rozłąka z bliskimi może być naprawdę trudna. Oczywiście, przewodnik może pracować w swoim mieście, jednakże nie zawsze znalezienie pracy w miejscu swojego zamieszkania może być proste, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w miejscowości niezbyt atrakcyjnej turystycznie. Przed podjęciem pracy jako przewodnik warto mieć to wszystko na uwadze, zwłaszcza jeżeli wolimy spędzać dużo czasu ze swoimi bliskimi. Bardzo często przewodnikami turystycznymi zostają osoby młode, nie posiadające jeszcze dzieci. Jeżeli jednak chcemy mieć w przyszłości własną rodzinę, a jednocześnie pragniemy pracować jako przewodnik, najlepiej jest zamieszkać blisko miejsca atrakcyjnego turystycznie. Warto też rozważyć zostanie przewodnikiem górskim albo muzealnym, jeżeli mieszkamy w górach bądź w naszym mieście znajdują się muzea.

Zobacz koniecznie:

Duże doświadczenie

Dobry przewodnik turystyczny powinien wykazywać się również sporym doświadczeniem. Ludzie często decydują się na przewodników, którzy posiadają już spore doświadczenie w zawodzie bądź chociażby podejmowali się w przeszłości wielu kursów. Im więcej turystów oprowadził dany przewodnik tym większą będzie on miał swobodę na kolejnych wycieczkach. Dobry przewodnik potrafi również doradzić w kwestii obiadów czy noclegów. Doświadczony przewodnik potrafi zorganizować nie tylko piesze wycieczki, ale dzięki swoim znajomością potrafi załatwić formy zwiedzania np. statkiem czy też dorożką. Dobry przewodnik to przewodnik, który potrafi słuchać uczestników wycieczki, jest świetnym organizatorem i ma dużą kreatywność. Zdobycie doświadczenia jest znacznie łatwiejsze dla przewodników krajowych. W przypadku natomiast turystów zagranicznych jest to trochę trudniejsze, ponieważ aby zdobyć odpowiednią wiedzę na temat danego regionu należy wyjechać na wycieczkę do danego kraju, aby dobrze przygotować się do przyszłej pracy.

Otwartość na innych ludzi

Dobry przewodnik powinien także chcieć i potrafić kochać świat. Lubić się rozwijać. Szanować innych ludzi. A także potrafić swobodnie się wypowiadać na różne tematy. Dobry przewodnik potrafi rozmawiać na różne tematy i jest wrażliwy na piękno otaczającego świata. Stara się odpowiedzieć na każde pytania zadane przez turystów. Przewodnicy muszą umieć kulturalnie się wypowiadać, nie stosując wulgaryzmów. Nie chcą przecież zniechęcić turystów i sprawić, że wystawią nam złą opinię w internecie. Przewodnicy nie powinni mieć tendencji do zamyślania się i zamykania się w sobie. Pożądaną cechą jest energiczność i poczucie humoru. Warto także zachęcać uczestników wycieczki do aktywności i okazywania entuzjazmu. Warto mieć przygotowane dla turystów np. broszury z informacjami o danym miejscu czy też pocztówki. Jeżeli turyści są zainteresowani zakupem pamiątek z danego miejsca, przewodnik powinien również wskazać sklepy z pamiątkami np. magnesami czy kubkami.