Kiedy do kliniki ortopedycznej?

Kiedy do kliniki ortopedycznej?

Kiedy do kliniki ortopedycznej? Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz urazów układu więzadłowego i stawowego, kości, nerwów, naczyń krwionośnych i mięśni. Dlatego osoby z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego powinny rozważyć wizytę w poradni ortopedycznej.

Pracujący tam lekarze mogą nam pomóc ze zmianami zwyrodnieniowymi, wadami postawy, infekcjami stawów lub kości, różnymi stanami zapalnymi oraz uszkodzeniami nerwów obwodowych. Chirurdzy ortopedzi posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby radzić sobie z chorobami metabolicznymi, mięśniowo-szkieletowymi i nowotworowymi występującymi w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Traumatologia jest ściśle związana z ortopedią. Zajmuje się leczeniem i diagnostyką urazów mechanicznych – skręceń, skręceń i złamań.

Czym zajmuje się chirurg ortopeda?

Osoby z bólem zazwyczaj trafiają do kliniki ortopedycznej. To tylko podstawowa oznaka, że ​​coś jest nie tak z ciałem pacjenta. Najłatwiejszy sposób zdiagnozowania urazu jest oczywiście objawowy. Chodzi o wszelkiego rodzaju skręcenia, złamania i zwichnięcia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Wtedy pierwsze objawy to np. drętwienie nóg, dzwonienie w uszach, ból mostka czy migreny. Jeśli nie idziemy do kliniki ortopedycznej, która zatrudnia doświadczonego lekarza, to znacznie utrudnia to proces diagnostyczny. Chirurg ortopeda przeprowadził szczegółowe wywiady z każdym ze swoich pacjentów. W tym czasie z pewnością zapyta o swoje przeszłe dolegliwości. Dlatego dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą wyników badań podczas wizyty w poradni ortopedycznej. Obejmuje to zdjęcia rentgenowskie określonych części kręgosłupa (lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego). Są przydatne dla chirurgów ortopedów przy ocenie stanu kręgosłupa. W razie wątpliwości lekarze nie wahają się zlecić dalszych badań.

Jakie badania wykonują najczęściej kliniki ortopedyczne?

Pacjenci mogą być kierowani na artrografię. Jest to forma dokładnego badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Dzięki temu badaniu możesz dowiedzieć się więcej o strukturze swoich stawów. Zazwyczaj są one zlecane, jeśli pacjent ma chorobę kolana lub barku. Innym przykładem stosunkowo rzadko wykonywanego badania jest densytometria. Służy do uzyskania wartości gęstości mineralnej tkanki kostnej. Lekarze w poradniach ortopedycznych często jednak zamawiają USG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, prześwietlenia.

Jakie są inne obowiązki chirurga ortopedy?

Kiedy do kliniki ortopedycznej?
Kiedy do kliniki ortopedycznej?

Chirurdzy ortopedzi nie ograniczają się do diagnozowania urazów i chorób. Muszą również radzić sobie ze środkami ostrożności, które są szczególnie ważne dla nieletnich pacjentów. Kilka tygodni po porodzie warto było zabrać malucha do kliniki ortopedycznej. Doświadczony lekarz wykona testy, aby wykluczyć dysplazję stawu biodrowego u noworodka. Czasami możesz potrzebować USG. Jeśli starsze dzieci mają problemy z postawą, trafiają do poradni ortopedycznej. Obejmuje osoby podejrzane o lordozę, płaskostopie lub skoliozę. Niektórzy pacjenci mogą być kierowani na kursy rehabilitacyjne. Alternatywnie Twój ortopeda może polecić specjalistyczne buty.

Zabiegi powszechnie stosowane przez chirurgów ortopedów

Wybór odpowiedniego leczenia zależy wyłącznie od choroby pacjenta. W większości przypadków leczenie obejmuje farmakologię. Możesz zażywać leki przeciwskurczowe, przeciwbólowe lub NLPZ. Często rozwiązaniu farmakologicznemu towarzyszy skierowanie pacjenta na fizjoterapię. Może przybrać formę elektroterapii, masażu lub lekkich ćwiczeń. W niektórych chorobach i urazach bardzo skuteczne są metody zachowawcze, takie jak unieruchomienie gorsetem lub opatrunkiem. W szczególnie ciężkich przypadkach może być wymagana operacja. Wielokrotnie, po licznych operacjach ortopedycznych, musi jeszcze przejść długą rehabilitację.

Zobacz również:

Częste choroby poradni ortopedycznej

Oczywiście wszystkie schorzenia kręgosłupa nie umkną uwadze doświadczonego chirurga ortopedy. Należą do nich choroba dysku, przepuklina dysku, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i zwężenie kręgosłupa. Mniej powszechnymi chorobami są choroba Oliera (choroba chrzęstnych kości) i choroba Schulmana (aseptyczna martwica kręgosłupa). W przypadku wad postawy wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie się do poradni ortopedycznej po wykryciu takich wad. Bez względu na to, czy nasze dziecko ma stopę końsko-szpotawą, palucha koślawego, kifozę, lordozę czy skoliozę, jak najszybsze rozpoczęcie leczenia znacznie zwiększy szanse na pełne wyzdrowienie. Ponadto ortopedzi zajmują się wadami postawy, urazami, rakiem kości, zmianami przeciążeniowymi.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin