Kostka Arkady – dlaczego pomaga na wrastające paznokcie?

Kostka Arkady – dlaczego pomaga na wrastające paznokcie?

Problem wrastających paznokci dotyka bardzo wielu osób. Pomimo że jest bardzo powszechny, wprawia nas w zawstydzenie. Obecnie istnieje wiele metod zwalczania tej przypadłości. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego problemu, jak się objawia oraz jak można pozbyć się dolegliwości.

Kostka Arkady – dlaczego pomaga na wrastające paznokcie?Wrastający paznokieć

Problem wrastających paznokci objawia się poprzez wrastanie bocznej ściany paznokcia pod skórę. Dolegliwości tej towarzyszy duży dyskomfort oraz ból. Charakterystycznym miejscem wrastających paznokci są duże palce u stóp. Mając tę przypadłość, doznamy problemów z poruszaniem się, ponieważ wrastający paznokieć wbija się w naszą skórę, rozrywając ją. 

Częstą konsekwencją nieleczonego wrastającego paznokcia jest nie tylko ból towarzyszący nam podczas chodzenia, ale także stany zapalne oraz ropnie. 

W takich momentach może być konieczna interwencja chirurgiczna, dlatego jeśli zmagasz się z tym problemem, zwalcz go jak najszybciej.

Objawy wrastającego paznokcia

Objawy wrastającego paznokcia są bardzo charakterystyczne i ciężko pomylić je z jakimkolwiek innym schorzeniem. Pierwszym podstawowym objawem jest ból z boku palca, w miejscu, gdzie wbity jest paznokieć. Wrośnięty paznokieć początkowo boli tylko podczas dotyku, jednak z czasem, nieleczony, uniemożliwia sprawne poruszanie powodując duży dyskomfort u osoby. Charakterystyczne dla wrastającego paznokcia jest zaczerwienienie w obrębie miejsca schorzenia. Po czasie i wraz z rozwojem przypadłości powstają stany zapalne oraz ropnie utrudniające założenie butów.

Zobacz również:

 

Przyczyny wrastających paznokci

Pierwszą przyczyną, która od razu kojarzy nam się z wrastającymi paznokciami, są za ciasne buty. Problem ten jest jednak o wiele bardziej złożony i jego podłoża możemy doszukiwać się w predyspozycjach genetycznych. 

Jeśli Twoich dziadkowie lub rodzice cierpią na tą przypadłość, możesz się spodziewać, że prawdopodobnie również będziesz musiał się z nią zmagać. 

Złe obcinanie paznokci także może przyczynić się to wystąpienia tej dolegliwości. Kolejną przyczyną mogą być również uszkodzenia i stłuczenia płytki paznokcia, które w wyniku nacisku wbijają się w skórę palca. Dlatego najliczniejszą grupą zmagającą się z wrastającymi paznokciami są sportowcy, a szczególnie osoby grające w piłkę nożną albo uprawiające sporty walki. Innym, typowym czynnikiem mającym wpływ na schorzenie może być inna dolegliwość, jak np. grzybica oraz haluksy. Ponadto zła postawa ciała, motoryka chodu, a także płaskostopie mogą przyczyniać się do powstawania wrastających paznokci. Jak pokazują badania, osoby z nadwagą znacznie częściej cierpią na tą dolegliwość i jest to spowodowane przyrostem tkanki tłuszczowej w obrębie paznokci.

Jak zapobiegać wrastającym paznokciom?

Najważniejsze w profilaktyce wrastających paznokci jest odpowiednia higiena stóp, podczas której należy odpowiednio skracać paznokcie. Bardzo często w celu uzyskania pięknego manicure lub pedicure zaokrąglamy brzegi paznokci. Jest to ogromny błąd i chwila przyjemności z pięknie pomalowanymi paznokciami będzie kosztowała nas duży dyskomfort oraz długi czas leczenia. 

Paznokcie obcinaj tylko i wyłącznie na prosto wzdłuż krawędzi palca – zapobiegniesz w ten sposób wrastającym paznokciom. 

Często do oczyszczania brudu spod wałów paznokciowych używamy ostrych narzędzi takich jak cążki czy też nożyczki. 

Jeśli chcesz oczyścisz brud spod wałów paznokciowych, używaj tylko wacików nasączonych spirytusem – unikniesz w ten sposób wycięcia zbyt dużej ilość skóry, a dodatkowo zdezynfekujesz zabrudzone miejsca. 

Dbaj o odpowiednie obuwie i skarpetki. W trakcie zakupu obuwia dbaj o ich dobre dopasowanie, nie mogą być ani za ciasne, ani zbyt wąskie. Staraj się unikać urazów palców, a w przypadku ich wystąpienia zacznij kurację zapobiegającą wrastającym paznokciom. Kontroluj swoją masę ciała, która jest jedną z przyczyn występowania bólu palców i deformacji płytki paznokcia.

Jak leczyć wrastający paznokieć? 

Istnieje wiele sposobów na leczenie wrastającego paznokcia. W Internecie możemy znaleźć setki domowych patentów na wrastający paznokieć takich jak moczenie chorego palca w occie jabłkowym czy smarowanie go olejkami eterycznymi. Proces leczenia jest niezwykle długi i chcąc uniknąć powikłań takich jak stan zapalny, deformacja paznokcia czy grzybica,  musisz udać się do podologa. Istnieje wiele metod stosowanych przez specjalistów do zwalczania tego problemu takich jak: klamry, tamponowanie, częściowe usunięcie paznokcia, jednak jedną z najskuteczniejszych są kostki Arkady.

Co to jest kostka Arkady?

Kostka Arkady to zabieg polegający na nieinwazyjnym i natychmiastowym podniesieniu płytki wrastającego paznokcia. Kostka Arkady przynosi bardzo szybką ulgę dolegliwości i jest stosowana jako alternatywa do zabiegów chirurgicznych. Jest wyjątkowo skuteczna w porównaniu z np. popularnymi klamrami, które podnoszą płytkę paznokcia tylko z jednej strony. Kostki Arkady podnoszą i umożliwiają poprawienie całego wału paznokciowego, co sprawia, że przynosi rezultaty już po jednym zabiegu, dodatkowo zapobiegając nawrotom choroby.

Jak wygląda zabieg kostką Arkady? 

W głównej części kostki Arkady zostaje umieszczony chory palec. W kostce znajduje się pięć otworów do włożenia narzędzi, dzięki którym skorygujemy wrośnięty paznokieć. Za pomocą tzw. manipulatora podtrzymujemy zdeformowaną płytkę paznokcia. Na koniec na paznokieć aplikowany jest akryl, który ma za zadanie utwardzić paznokieć, a dodatkowo zabezpieczyć go przed infekcjami. Nałożenie akrylu jest najważniejszym elementem całej procedury, ponieważ dzięki temu paznokieć utrzymuje na stałe prawidłową, skorygowaną płytkę paznokcia. Zabieg kostką Arkady nie ma zastosowania korekcyjnego. W chwili odchylenia chorych brzegów paznokcia podolog ma możliwość nadania deformacji odpowiedniego kształtu.

Czy zabieg kostką Arkady boli? 

Kostka Arkady – dlaczego pomaga na wrastające paznokcie?Zabieg kostką Arkady jest zazwyczaj bezbolesny. Jednak zależy to przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku wrośniętego paznokcia, któremu towarzyszy stan zapalny i ropień można spodziewać się dyskomfortu, jednak jest to także uwarunkowane progiem bólu pacjenta. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten jest wykonywany przez wykwalifikowany personel, który stale ma pod kontrolą nasze samopoczucie. W przypadku wystąpienia rozległego zakażenia lub ropnia rany i gojenia się wskutek ziarnowania zabieg musi zostać przeprowadzony przez lekarza, ponieważ konieczne będzie miejscowe znieczulenie w celu oczyszczenia rany.

Ile trwa zabieg kostką Arkady?

Zabieg kostką Arkady trwa do godziny, czas ten jednak może się skrócić, jeśli problem wrośniętego paznokcia nie jest w wysokim stopniu zaawansowania. Już jednorazowy zabieg powoduje usunięcie schorzenia i zapobiega jego nawrotom. Jeśli jednak wystąpiła bardzo duża deformacja płytki paznokcia, podolodzy zalecają kontrolę po upływie kilku miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu kostką Arkady

Osoby, które nie mogą korzystać z tego typu zabiegów, to przede wszystkim posiadające bardzo kruchą płytkę paznokcia. W momencie założenia kostki na zdeformowany palec i manipulowania narzędziami w celu odkrycia brzegów paznokcia może dojść do skruszenia i złamania płytki paznokcia. W takim momencie może być konieczna interwencja chirurgiczna. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także zmiany nowotworowe, a także zanik płytki paznokcia.

Ile kosztuje zabieg kostką Arkady?

Cena zabiegu jest uzależniona od problemu z jakim przychodzimy do podologa. Cena zależy także od tego czy będziemy musieli korzystać ze znieczulenia miejscowego. W zależności od województwa cena ta zaczynają się od 110 złotych za zabieg. Cena zabiegu nie jest wygórowana, warto więc zainwestować swoje pieniądze dla poprawy komfortu swojego poruszania.

Co po zabiegu kostką Arkady?

Po zabiegu kostką Arkady stosuj się od zaleceń podologa i używaj preparatów i maści jakie Ci polecił. Dbaj o odpowiednią pielęgnację paznokci, zgodnie z zasadami przekazanymi przez podologa dotyczącymi tego, jak uniknąć wrastających paznokci. Ważny elementem w profilaktyce jest także redukcja masy ciała, która jest jedną z przyczyn powstawania deformacji.