Witamina d dla dzieci – jaka najlepsza?

Witamina d dla dzieci - jaka najlepsza?

Witamina d jest bardzo ważna dla dzieci w każdym wieku. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego dziecko powinno suplementować witaminę d, jakie zagrożenie płyną z niedoboru tej witaminy oraz poznasz zalety dostarczania dziecku odpowiedniej ilości wit d3.

Co to jest witamina d?

Zacznijmy od wytłumaczenia pojęcia witaminy d. Witamina d jest grupą steroidowych organicznych związków, które rozpuszczają się w tłuszczach. Jednymi z najważniejszych witamin z tej grupy są witamina d2 i witamina d3.

Dlaczego warto zadbać o prawidłowy poziom witaminy d u dzieci?

Vit d3 pełni szereg funkcji w organizmie młodego człowieka. Jest szczególnie ważna w okresie dojrzewania.

Najważniejsze funkcje witaminy d:

 • odpowiada za wzrost i rozwój kości,
 • wspomaga absorpcję z pożywienia wapnia i fosforu,
 • wzmacnia układ odpornościowy,
 • odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni,
 • bierze udział w procesie podziału komórek.

Odpowiedni poziom tej witaminy jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Skutki niedoboru wit d3

Niestety, ale niedobór witaminy d3 wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Niedobór witaminy d3 u dzieci może spowodować wystąpienie:

 • cukrzycy typu 1 lub cukrzycy typu 2,
 • toczeń rumieniowaty,
 • stwardnienie rozsiane,
 • osteoporozę,
 • nieswoiste zapalenie jelit,
 • krzywicy,
 • większej skłonności do złamań kości.

Na niedobór tej witaminy szczególnie narażone są dzieci przebywające przez większą część czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Choroby przewlekłe również predysponują do większego zapotrzebowania na witaminę d.

Z czego pozyskać witaminę d3?

Witamina d dla dzieci – jaka najlepsza?

Najlepszym źródłem witaminy d3 są promienie słoneczne. Aby dostarczyć organizmowi codzienną obowiązkową dawkę wit d3, wystarczy przebywać na słońcu w godzinach od ok. 10:00 do 15:00 przez 20 minut. Na promienie słoneczne powinno wystawić się przynajmniej 20% ciała niepokrytego filtrem przeciwsłonecznym. Już filtr ochronny o wartości SPF 8% powoduje zmniejszenie syntezy witaminy d w skórze aż o 95%, a filtr o wartości SPF 15 o 98%.
Przyswajalność witaminy d z promieni słonecznych zależy również od koloru skóry. Osoby z ciemniejszą karnacją przyswajają zwykle o 3-6 razy mniej witaminy d w porównaniu do osób z jasną karnacją.
Przyswajanie witaminy d przez organizm z promieni słonecznych jest znacznie utrudnione w okresie jesienno-zimowym, dlatego zaleca się ją suplementować u najmłodszych w tym okresie. Innym sposobem na dostarczenie organizmowi witaminy d jest pokarm.

Do żywności bogatej w wit d3 zaliczamy:

 • tłuste ryby – takie jak śledź, sardynki, łosoś oraz makrela,
 • czerwone mięso – takie jak wieprzowina czy wołowina,
 • wątróbka,
 • żółtka jaj,
 • żywność fortyfikowana, czyli wzbogacana w witaminę d – zwykle zawierają ją produkty tłuszczowe do smarowania lub płatki śniadaniowe.

Mimo wszystko warto pamiętać, że żywność zawiera małe ilości witaminy d.

Najlepsza wit d3

Na rynku dostępnych jest multum preparatów z witaminą d3. Substancja ta jest dostępna w formie leku lub suplementu diety. Można znaleźć różne formy tej witaminy, takie jak:

 • krople witamina d,
 • witamina d3 w płynie,
 • witamina d3 w kapsułkach

Dla dzieci polecane są zwłaszcza krople, które są łatwe do połknięcia. Charakteryzują się one wysokim stopniem przyswajania. Korzystne wydaje się również połączenie w jednym preparacji d3 mk7, ponieważ witamina k wspomaga absorpcję witaminy d3.

Czym grozi przedawkowanie witaminy d3?

Nie jest łatwo przedawkować witaminę d, gdyż potrzeba ogromnych dawek, żeby doszło do takiej sytuacji. Jednak trzeba wiedzieć, że podawanie dziecku zbyt dużych dawek wit d3 przez długi okres czasu nie jest obojętne dla organizmu. Może to spowodować nadmierne gromadzenie się wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemię.
Do innych niepożądanych skutków przedawkowania wit d3 należą: osłabienie kości oraz uszkodzenie nerek i serca. Dziecku w wieku 11-17 lat nie powinno podawać się więcej niż 4000 IU witaminy d dziennie, ponieważ może być to szkodliwe. Natomiast maksymalną dawką dla dzieci w wieku 1-10 lat jest 2000 IU. Niemowlęta do 12 miesiąca nie powinny przyjmować większej dawki wit d3 niż 1000 IU.

Optymalna dawka witaminy d3 dla dziecka

W zależności od wieku i masy ciała zmienia się zapotrzebowanie u dziecka na witaminę d3. U dziecka do 6 miesiąca życia zapotrzebowanie na witaminę d3 wynosi 400 IU. Między 6-12 miesiącem życia zapotrzebowanie wzrasta do 600 IU. Noworodki, które przyszły na świat przedwcześnie, powinny już od pierwszych dni życia być suplementowane w dawce 400-800 IU na dobę. Dzieci w wieku 1-18 lat powinny przyjmować dziennie 600-1000 IU wit d3. Szczególnie ważna jest suplementacja w okresie od września do kwietnia. Jeśli dziecko spędza niewiele czasu wystawiając się na promienie słoneczne, warto suplementować wit d3 cały rok. U dzieci z otyłością wzrasta zapotrzebowanie na witaminę d3. Bezpieczną dawką jest 2000 IU dziennie.

Witamina d3 u dzieci – podsumowanie

Witamina d3 odgrywa wiele kluczowych funkcji w organizmie młodego człowieka. Jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju mięśni i kości. Już mały niedobór witaminy d3 może powodować niekorzystne skutki. Na niedobór witaminy d3 szczególnie narażone są osoby młode z chorobami przewlekłymi. Warto dawkę witaminy d3 skonsultować z lekarzem, aby była ona odpowiednia do wieku i masy ciała dziecka. Witamina d3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego korzystne jest przyjmowanie jej razem z posiłkami tłuszczowo-białkowymi.