Pianka neoprenowa jak dobrać?

Pianka neoprenowa jak dobrać?

Kombinezon to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego entuzjasty sportów wodnych. Wykonane z rozciągliwego, izolującego neoprenu, kombinezony utrzymują ciepło dzięki pęcherzykom powietrza w neoprenie, które zatrzymują ciepłe powietrze, a podszewka termiczna wzmacnia izolację, tworząc jeszcze więcej powietrza przy skórze. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz potrzebował lekkiego kombinezonu również latem. Nawet gdy na zewnątrz jest ciepło, możesz szybko stracić ciepło ciała, gdy jesteś w chłodnej wodzie, więc ważne jest, abyś miał na sobie coś, co utrzyma Twoje ciało w cieple. Oprócz utrzymania temperatury ciała, dodatkowa warstwa pomoże Ci ochronić się przed zadrapaniami, siniakami, wiatrem i szkodliwym promieniowaniem UV. Pęcherzyki powietrza w neoprenie zapewnią Ci również dodatkową pływalność!

Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę

Dobry kombinezon będzie wystarczająco ciasny, aby utrzymać ciepłą warstwę wody między Tobą a kombinezonem, ale nie tak ciasny, abyś nie mógł wygodnie poruszać rękami i nogami. Powinien być przylegający do ciała i szyi. Spróbuj wykonać ruch wiosłowania rękami, powinien być tylko lekko ograniczający. Twój kombinezon powinien być jak druga skóra, więc nie spiesz się i wypróbuj różne rozmiary i marki. Kombinezony mokre są wykonane z kilku kawałków neoprenu zszytych razem. Dobre szwy mogą sprawić, że kombinezon będzie wygodniejszy, trwalszy i cieplejszy. Tanie szwy mogą pozwolić na przedostawanie się wody przez szwy. Istnieją trzy popularne rodzaje szwów używanych w konstrukcji kombinezonów. Rodzaj szwów jest ważny, gdy rozważasz jak ciepły będzie kombinezon. Możesz wybrać kombinezon z zamkiem błyskawicznym z przodu lub z tyłu. Zamek z przodu jest nieco lepszy, ponieważ jest cieplejszy i nie ogranicza tak bardzo ruchów ciała. Ponieważ konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana, ceny przednich kombinezonów na zamek są wyższe. Są one trudniejsze do założenia i zdjęcia. Wypróbuj różne rodzaje i wybierz ten, który pasuje najlepiej.

Rozmiar dopasowany do Ciebie

Nie wszystkie marki używają tych samych rozmiarów, więc po wybraniu kombinezonu i poznaniu marki ważne jest, aby porównać swoje wymiary z odpowiednim przewodnikiem rozmiarów kombinezonu, który jest dostępny na każdej stronie produktu kombinezonu. Nie jesteś pewien, jak ciasny powinien być Twój strój? Kiedy strój dotrze do Ciebie i przymierzysz go, powinien pasować na Ciebie jak druga skóra. Powinieneś być w stanie schylić się i dotknąć palców u stóp (lub tak daleko, jak jesteś w stanie sięgnąć!) i mieć pełny zakres ruchu ramion i barków. Jednak nie chcesz również, aby Twój kombinezon był w żadnym miejscu workowaty, ponieważ pozwoli to na ciągłe przepływanie zimnej wody przez kombinezon (jest to ogólnie określane jako spłukiwanie). Jakie zamki są w kombinezonach? Tradycyjny styl zamka błyskawicznego, który biegnie prosto w dół z tyłu kombinezonu, z długą metką na zamku błyskawicznym, dzięki czemu można go zapinać i rozpinać bez potrzeby korzystania z pomocy kolegi. Popularny w kombinezonach podstawowych i dla tych, którzy dopiero zaczynają surfować. Tylne zamki błyskawiczne mogą być również lepszą opcją dla szerszych osób, ponieważ górna połowa kombinezonu w pełni się otwiera, dając Ci więcej miejsca, gdy go zakładasz. Zamek na klatce piersiowej – prawdopodobnie najbardziej powszechny styl zamka, dostępny w szerokiej gamie kombinezonów. Na jaki rodzaj szwów powinieneś zwrócić uwagę? Ślepy szew można zobaczyć na wysokiej klasy kombinezonach zimowych, ponieważ zapewnia on minimalne przeciekanie, lepszą elastyczność i najlepszą trwałość spośród wszystkich opcji. Klejone szwy – płynna guma jest wylewana na szwy, aby w pełni je uszczelnić, w niektórych kombinezonach jest to robione zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie szwów.

Dlaczego mój kombinezon jest taki ciasny?

Jeśli masz odpowiedni rozmiar kombinezonu, będziesz czuł się w nim ciasno. Musi być dobrze dopasowany, aby działał prawidłowo. Jeśli jest luźny, woda będzie się w nim zbierać. Upewnij się, że zakładasz go prawidłowo. Delikatnie naciągnij neopren na nogi, ramiona, aby zapewnić maksymalną swobodę wokół klatki piersiowej, górnej części pleców i ramion. Weź kilka głębokich oddechów na lądzie, aby upewnić się, że możesz oddychać. Po wejściu do wody powinieneś poczuć się bardziej komfortowo. Przy pierwszym założeniu kombinezon może wydawać się ciasny i niewygodny, ale kiedy już przyzwyczaisz się do pływania w nim, będzie on przytulny i bezpieczny. Wyporność sprawia, że pływanie jest łatwiejsze i szybsze. Dlaczego czuję, że nie mogę oddychać, kiedy wchodzę do wody? Jeśli możesz oddychać w mokrym kombinezonie na lądzie, jest mało prawdopodobne, że kombinezon powoduje problemy z oddychaniem w wodzie. Bardziej prawdopodobne jest, że jest to spowodowane szokiem spowodowanym zimną wodą (tak, to nadal może się zdarzyć podczas noszenia kombinezonu) lub niepokojem czy nerwami związanymi z otwartą wodą. Twój oddech powinien wrócić do normy w ciągu jednej do dwóch minut. Pozostań w obrębie swojej głębokości, pływaj na plecach, zrelaksuj się i poczekaj, aż poczujesz się lepiej, zanim spróbujesz pływać.