Dobry podolog w Warszawie

Dobry podolog w Warszawie

Dobry podolog w Warszawie jest osobą dbającą o zdrowie naszych stóp. Nie jest to jeszcze tak popularna profesja w naszym kraju, jak na przykład kosmetyczka, niemniej jednak osoby będące specjalistami od stóp posiadają coraz to większą liczbę pacjentów, a tak naprawdę klientów. Warto bowiem zauważyć, iż podolog nie jest absolutnie lekarzem. Czym zajmuje się naprawdę podologia, jakie kłopoty ze stopami rozwiązuje podolog i kiedy warto się będzie wybrać do niego na wizytę?

Kim właściwie jest podolog?

Dobry podolog w WarszawiePodolog, chociaż nie jest lekarzem, prowadzi współpracę z flebologami, diabetologami, chirurgami oraz dermatologami. Podolog jest profesją mocno związaną z kosmetologią. Aby móc stać się takim specjalistą, trzeba skończyć odpowiedni kierunek studiów albo specjalne kursy. Organizowane są także różnego typu seminaria oraz kongresy podologiczne, na których przeprowadzane są szkolenia i wykłady.

Zanim dokonamy wyboru podologa w Warszawie, warto będzie poddać sprawdzeniu posiadane przez niego wykształcenie, jak i doświadczenie. Możemy bowiem natrafić na kogoś po skończonym tylko jednym kursie, ale także na specjalistę, który ukończył studia oraz kursy i prowadzi ścisłą współpracę z lekarzami.

Podolog – czym się zajmuje?

podolog w WarszawieJak mówi nam definicja profesji podologa, osoba ją wykonująca zajmuje się rozpoznawaniem patologicznych zmian w obrębie dolnych kończyn, jak i poszukiwaniem przyczyn takich stanów. Podolog musi dobrać odpowiedni sposób leczenia do konkretnego pacjenta, przeprowadza również zabiegi, które mają się przyczyniać do przywrócenia odpowiedniego funkcjonowania naszych stóp i ich wyglądu: koryguje, szlifuje oraz obcina paznokcie, usuwa zgrubienia, odciski. Informuje także klientów o sposobach dbania o paznokcie,

Podolog zajmuje się na co dzień takimi kwestiami, jak:

  • masaż stóp,
  • profesjonalnie wykonywane obcinanie paznokci,
  • udzielanie odpowiednich porad odnośnie prawidłowej pielęgnacji stóp i działań profilaktycznych w zakresie ich schorzeń,
  • robienie opatrunków na piętach, stopach, dobieranie ortez,
  • zmiany struktury oraz kształtu paznokci – podolog może nawet wykonać ich rekonstrukcje,
  • nagniotki, modzele, odciski,
  • grzybica paznokci,
  • wrastające paznokcie (podolog wytwarza oraz zakłada klamerki odpowiedzialne za korygowanie wrastających paznokci),
  • stopa cukrzycowa.

Wizyta u podologa – jak dokładnie wygląda?

Wizyta u podologa odbywa się w pięciu etapach:

Przeprowadzenie wywiadu

Badanie rozpoczyna się od wywiadu, który ma za zadanie dostarczać informacje odnośnie prowadzonego trybu życia, aktywności, pracy, jak i przebytych urazów u danego pacjenta. Już dzięki właściwie przeprowadzonemu wywiadowi, nierzadko możliwe staje się postawienie wstępnej diagnozy.

Badanie na podobaroskopie dynamiczne oraz statyczne 

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badania na macie połączonej z komputerem, czyli do podobaroskopu. Podczas pierwszej części tego badania – statycznej – uzyskiwane są informacje odnośnie do asymetrii albo symetrii obu części ciała, można się dowiedzieć w jaki sposób rozkłada się ciężar na stopy, co dzieje się ze środkiem ciężkości i czy na jego położenie wpływ może mieć ustawienie obręczy barkowej i głowy, jak i rotacja miednicy. 

W czasie części dynamicznej badania, sprawdzeniu podlega wzorzec chodu, tor przetoczenia stóp, jak i istniejące odchylenia w stronę supinacji albo pronacji. Dowiedzieć się można wówczas, czy kroki pacjenta mają równą odległość, czy zostają zachowane wszelkie fazy chodu.

Badanie na podoskopie

Po przeprowadzonym badaniu na podoskopie, pacjent musi stanąć na podoskopie. Pod spodem umiejscowione jest lustro, które umożliwia sprawdzenie wysklepienia oraz kształtu stóp: czy do czynienia mamy ze stopą wydrążoną z odpowiednim łukiem poprzecznym oraz podłużnym, czy też może z płaską stopą. W czasie pojedynczego badania, mogą zostać przeprowadzone funkcjonalne oraz dynamiczne testy, które pokazują jak stopy zachowują się podczas określonego ruchu. 

Badanie na plantografie dynamiczne oraz statyczne 

Przy pomocy plantografu sprawdzane są strefy nacisku stóp, nie tylko te statyczne, ale również dynamiczne. Wykonywana jest na nim odbitka stóp na papierze. Z plantografu uzyskiwane są informacje odnośnie do kształtu wysklepienia stóp, ich szerokości, długości, stref nadmiernego ich obciążania albo wręcz przeciwnie nie dociążonych stref. Bardzo dobrze widoczne są różnice między lewą a prawą stopą. Zależnie od tego, co dzieje się ze skórą, czy też z układem mięśniowo-kostnym, planowane jest postępowanie. 

Badanie o charakterze manualnym 

To ostatni etap badań. W czasie badań fizjoterapeutyczno-ortopedycznych sprawdzana jest ruchomość wybranych stawów w stopach, ale nie tylko. Brane pod uwagę jest ustawienie miednicy, zaniki mięśniowe, osłabienia, ewentualne przykurcze. Dopiero, kiedy zostaną zgromadzone wszelkie informacje z poszczególnych badań, podolog będzie w stanie określić, czy wkładka będzie niezbędna, a jeśli tak, to jaki rodzaj korekty i przez jak długi czas będzie najlepszy dla danego pacjenta odwiedzającego jego gabinet.